اردیبهشت را با این پنج مقصد سفر یک روزه جذاب تر بگذرانید


۱ . دشت لار


دشت لار در کوهپایه ی قله ی دماوند واقع شده است. گیاهان دشت لار و بلندی های دربرگیرنده آن، گوناگونی چشمگیری دارند. شماری از این گیاهان خوراکی و دارویی است که در اردیبهشت ماه دوستداران سبزی چین را فرامی خواند. گون، خرگوشک، آویشن، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک نمونه هایی از گیاهان دشت لار است. زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد و شقایق دشت لار را در بهار رنگارنگ کرده و زیبایی آن دوچندان می شود.


دسترسی به پارک لار از راه زیر می تواند صورت بگیرد:


این مسیر از جاده آبعلی (تهران به سمت آمل) در داخل شهر پلور منشعب می شود. این مسیر از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی امتداد یافته و دسترسی به پارک ملی لار را از طریق جاده ی آسفالته ممکن می سازد.

 

۲ . دشت لاله های واژگون گلستان کوه خوانسار


دامنه های گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصربه فرد پوشیده از لاله های واژگون است. این منطقه طبیعی در فصل بهار مملو از لاله های سرخگون می شود. عمر این گلها بسیار کوتاه است و گلدهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می پذیرد. گلستانکوه علاوه بر منطقه ی گردشگری، منطقه تحقیقاتی در زمینه گیاهشناسی و گیاهان دارویی نیز به کار می رود.


مسیر دسترسی به این دشت:


از تهران بعد از سه راه سلفچگان، به سمت گلپایگان ادامه مسیر دهید تا به خوانسار برسید. با طی ۱۵کیلومتر به روستای دره بید می رسید. از اینجا به بعد با دیدن گل های لاله ی واژگون مسیر را ادامه دهید.

 

 

۳ . دشت دریاسر


سطح این دشت که در شهرستان تنکابن قرار دارد در فصل بهار به خصوص اردیبهشت ماه پر از گلهای زرد رنگی می شود که درمیان چمن های سبز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. ده ها چشمه  زیبا نیز در کف این دشت وجود دارند و این مکان در بین ۴کوه محصور شده است. این دشت به بهشت اردیبهشت ایران معروف است.


مسیر دسترسی به دشت دریاسر:


برای رفتن به این مکان زیبا باید به شهرستان تنکابن در غرب استان مازندران بروید، با طی مسیری در جاده به دوراهی ای بنام دوراهی امامزاده قاسم می رسید. درسمت چپ جاده مسیری به سمت دره میرود که انتهای آن به روستای عسل محله می رسد. سپس با حدود ۱ساعت پیاده روی به بهشت زیبایی می رسید که خستگی تان را از بین می برد.

 

 

۴ . آبشار ورزان


آبشار ورزان در استان گیلان قرار دارد. آب رودخانه ی ورزان یکی از شاخه های اصلی رودخانه لیساراست که از چشمه های ییلاق سرچشمه گرفته و در مسیر خود هنگام ریزش از صخره های عظیم ورزان آبشاری دیدنی که ارتفاع آن بیش از ۳۰متر است را تشکیل می دهد. در این منطقه در فصل بهار شقایق شکوفه می زند و آبشار به پرآب ترین زمان خود می رسد.


مسیر دسترسی به آبشار ورزان:


در جاده کرج-چالوس از محلی به نام پل خواب، یک راه فرعی جدا می شود که پس از گذشت هفت کیلومتر به روستای ورزن می رسد. جاده روستا پرپیچ و خم است ولی مناظر بسیار سرسبزی دارد و به فاصله ی کمی از روستا در داخل دره ای نسبتا عمیق، آبشار ورزان نمایان می شود.

 

 

۵ . دریاچه  مارمیشو


دریاچه ی مارمیشو در استان آذربایجان غربی واقع است. مسافت زیاد این دریاچه از ارومیه باعث شده که هنوز هم طبیعت آن بکر باقی بماند. این دریاچه که در مسیر رودخانه ای پرآب قرار گرفته در فصل بهار دارای پوشش گیاهی بسیار متنوعی است. دور دریاچه پر از درختان بید است و اطراف آن به وفور درختان بلوط، بنه، گلابی، زالزالک، بادام، صنوبر و سایر درختچه ها یافت می شوند. حیات جانوری آن نیز خرس، روباه، گرگ و خرگوش است. ضمن اینکه این دریاچه پراز ماهی قزل آلاست. زیباترین ماه این دریاچه اردیبهشت می باشد.


مسیر دسترسی به دریاچه مارمیشو:


برای دیدن مارمیشو باید ۴۵کیلومتر از غرب ارومیه فاصله بگیرید. کمی بالاتر از موانا یک دوراهی است که از کنار رودخانه بسیار زیبای نازلوچای شما را به سمت روستای مارمیشو هدایت می کند. بعداز گذشتن از زیارتگاه پیر خراسانی و پاسگاه ایست بازرسی و در ادامه یک مسیر زیبا و سنگلاخی، دریاچه ی مارمیشو ظاهر می شود.