کاخ سعدآباد تهران| اطلاعات کامل+ آدرس و عکس


در هر گوشه کناری از ایران که قدم بگذارید رد پایی از تاریخ و فرهنگ کشورمان به چشم می خورد. آثار باستانی و جاذبه های دیدنی و تاریخی کشورمان به خوبی می توانند گذشتگان را برایمان تصویرسازی کنند. تبریز و شیراز و یزد که تکلیفشان معلوم است؛ از قدیمی ترین شهرها با دیدنی هایی منحصر به فرد و بعضاً بکر و کشف نشده هستند.

اما از دیدنی های پایتخت کشورمان اطلاعاتی دارید؟ پر بازدیدترین و مشهورترین جاذبه های تهران را می شناسید؟ برج میلاد، پل طبیعت، کاخ نیاوران، کاخ گلستان، دربند، باغ پرندگان، کاخ سعدآباد، کلیساهای تهران و ... تنها بخش های کوچکی از دیدنی های تهران بزرگ هستند.

حال اگر می خواهید تا روایت یکی از مکان های موردعلاقه گردشگران خارجی و داخلی را برایتان بازگو کنیم با ما همراه باشید. امروز قصد داریم تا شما را به شمالی ترین قسمت پایتخت ببریم و تکه ای از پازل تاریخی این شهر را برایتان بچینیم.

 

تصویر جاده منتهی به کاخ های مجموعه سعدآباد تهران

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

کاخ سعدآباد، کاخی پر رمز و راز از دوران قاجاریه

کاخ سعد آباد یا همان کاخ موزه سعدآباد یکی از بزرگ ترین مجموعه کاخ ها در تهران است. دور از ذهن نیست که سعدآباد همانند دیگر کاخ ها در منطقه ای خوش آب و هوا و در وسط باغات بنا شده باشد.

ساخت این کاخ زیبا به دوران قاجاریه باز می گردد. اما کاربری آن در ابتدا بیشتر به صورت ییلاقی بوده است. کاخی برای درباریان که در برخی فصول سال در آنجا زندگی می کردند. اما کاخ سعدآباد در زمان پهلوی رنگ و بویی تازه به خود گرفت و گسترده تر از قبل شد.

 

تصویر نمای داخلی کاخ سعدآباد تهران

 

باغ و محوطه کاخ سعدآباد به حدی وسیع بود که در زمان پهلوی 18 کاخ باشکوه دیگر نیز در اطراف آن ساختند. کاخ هایی که امروزه تحت عنوان کاخ موزه های تخصصی از یکدیگر تفکیک می شوند. با این حال هر چه از وسعت و زیبایی کاخ ها و باغ اطراف این مجموع بگوییم کم است. بازدید از کاخ باشکوه سعدآباد ساعت و فصل خاصی نمی طلبد. سعدآباد تهران در هر فصلی از سال زیباست!

 

تصویر سیاه و سفید از کاخ سعدآباد تهران

 

گونه های گیاهی مجموعه کاخ موزه سعدآباد تهران

زیبایی و ظرافت معماری مجموعه کاخ های سعدآباد بدون شک یکی از اصلی ترین دلیل محبوبیت این جاذبه گردشگری است. با این وجود قرارگیری هریک از این کاخ ها در نزدیکی جاذبه های طبیعی و طبیعت زیبا شمال تهران توانسته علاقه مندان زیادی را به خود جذب کند.

از جنگل های طبیعی، باغستان میوه و موزستان گرفته تا قنات و رودخانه و گلخانه در مسیر شما قرار دارند. به نوعی می توان کاخ سعدآباد را مجموعه کاملی از جاذبه های دیدنی دانست که برای گشت و گذار در آن باید ساعت ها زمان بگذارید.

 

تصویر رودخانه ای در کاخ سعدآباد تهران

 

در طول زمان های مختلف درخت و درختچه ها بومی و غیربومی برای تزئین در مجموعه سعدآباد کاشته شده اند. اما در باغ های سعدآباد گونه های گیاهی زیادی مانند درخت چنار وجود دارند که دارای قدمتی چند صد ساله هستند.

بر اساس آخرین آمار رسمی باغات کاخ سعدآباد دارای پوشش چمنی بیش از 11 هکتار هستند که انواع گل و بوته ها فصلی و غیر فصلی در آن کاشته شده اند.

 

تصویر طبیعت زیبا کاخ سعدآباد تهران

 

شرایط عکاسی در کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد تهران یکی از کامل ترین لوکیشن ها برای عکاسی محسوب می شود. رودخانه، باغ، کاخ های متفاوت، پوشش گیاهی متنوع و آب و هوای خوب منطقه قاب زیبایی را برای ثبت عکسی ناب و زیبا به ارمغان می آورد. 

 

مطالب مرتبط:

کاخ نیاوران، همه دانستنی های لازم برای بازدید

 

موقعیت جغرافیایی مجموعه سعدآباد تهران

برای رسیدن به کاخ سعدآباد می توانید از مترو، BRT و تاکسی استفاده کنید. از هر نقطه ای از تهران که هستید کافی است ابتدا خودتان را به میدان تجریش برسانید.

نزدیک ترین ایستگاه مترو به کاخ سعدآباد تهران، مترو تجریش واقع در خط 1 ایستگاه مترو شهر تهران است. پس از پیاده شدن از مترو می توانید خودتان را به میدان تجریش رسانده و به سمت تاکسی های زرد رنگ بروید. باقی مسیر را می توانید با استفاده از تاکسی های منتهی به میدان دربند طی کنید.

 

 

اما اگر اهل پیاده روی هستید می توانید بعد از پیاده شدن از مترو این مسیر را در پیش بگیرید:

مسیر پیاده روی: بعد از گذر از میدان تجریش به سمت خیابان سعدآباد ببروید. کمی بالاتر از مرکز خرید ارگ تهران به سمت خیابان سمت بروید. دومین خیابان در مسیرتان خیابان جوادیان است. مسیر مستقیم را در پیش گرفته و به محض رسیدن به خیابان طاهری به سمت راست خیابان حرکت کنید.مسیر مستقیم را در پیش بگیرید تا به مجموعه کاخ سعدآباد برسید.

مسیر پیاده روی شما کمتر از 20 دقیقه طول می کشد اما زیبایی مسیر و درختان سر به فلک کشیده این خیابان ها قدیمی لذتی وصف نشدنی در وجودتان تزریق می کند.

 

تصویر طبیعت زیبای کاخ سعدآباد تهران

تصویر کاخ سعدآباد در پاییز

 

نمایی از یکی از کاخ های مجموعه سعدآباد تهران

 

آدرس کاخ سعدآباد: تهران- خیابان ولیعصر- خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)- انتهای خیابان شهید کمال طاهری

ساعت بازدید از کاخ سعد آباد تهران:

فصل بهار و تابستان از ساعت 9:00 تا 18:45

فصل پاییز و زمستان از ساعت 9:00 تا 17:00

*توجه داشته باشید که گیشه فروش بلیت تا یک ساعت قبل از تعطیلی مجموعه فعالیت می کند. همچنین برای تهیه بلیط مجموعه کارت بانکی به همراه داشته باشید.

 

تصویر یکی از کاخ های سعدآباد

 

تصویر داخل یکی از کاخ موزه های سعدآباد تهران

نمای داخلی یکی از کاخ موزه های سعدآباد

بخش های مختلف کاخ سعدآباد تهران

همان طور که پیش تر گفتیم کاخ سعدآباد در دوران پهلوی رنگ و بویی تازه به خود گرفت و چندین کاخ به آن اضافه شد. کاخ هایی که امروزه تحت عنوان کاخ موزه های سعدآباد برای نمایش آثار و اسناد تاریخی آن دوران به روی عموم مردم باز شده است.

کاخ های مجموعه سعدآباد به شرح زیر است:

 • کاخ سبز
 • کاخ ملت یا کاخ سفید
 • موزه نگارستان
 • موزه برادران امیدوار
 • موزه خط و کتابت میرعماد
 • موزه چهره های ماندگار
 • موزه ظرف
 • موزه استاد بهزاد
 • مووزه مردم شناسی
 • موزه هنر های زیبا
 • موزه مینیاتور استاد آبکار
 • موزه نظامی
 • موزه آب

 

تصویر ماشین های قدیمی موجود در کاخ سعدآباد تهران

 

از سری مطالب خانه های قدیمی در ایران:

راهنمای بازدید از خانه فاموری تهران

 

سؤالات متداول

آیا برای بازدید از کاخ سعدآباد باید مبلغی بپردازیم؟

بله برای بازدید از مجموعه سعدآباد باید مبلغی به عنوان ورودی بپردازید. علاوه بر آن هزینه بازدید از هر یک از کاخ ها نیز به صورت مجزا است. فراموش نکنید که کارت بانکی همراه خود داشته باشید.

 

کاخ سعدآباد کجاست؟

کاخ سعدآباد واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری می باشد.

 

نزدیک ترین دیدنی ها به کاخ سعدآباد کجاست؟

نزدیک ترین جاذبه های طبیعی به کاخ سعدآباد تهران عبارتند از دربند، کاخ نیاوران، بوستان آذربایجان گلاب دره و ...

 

تصویر کاخ های سعدآباد تهران

 

در پایان

کاخ سعدآباد تهران مجموعه کاملی از کاخ موزه های مهمی از کشورمان را دررون خود جای داده است. کاخ هایی که هر یک در دل طبیعت بنا شدند و تصویر زیبایی را رقم زدند. این کاخ نه تنها از لحاظ تاریخی بلکه از لحاظ پوشش گیاهی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تجربه گشت و گذار و عکاسی در این مجموعه چیزی نیست که به این راحتی ها از ذهنتان پاک شود. نظر شما در مورد کاخ سعدآباد چیست؟