لیست جاهای دیدنی تبریز که حتماً باید ببینید! + آدرس و عکس🔍


شهر زیبای تبریز یکی از مهم ترین و قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود که بخش مهم تاریخ سرزمینمان را در خود جای داده است. تبریز، به دلیل برخورداری از جاهای دیدنی و تاریخی گوناگون، هرساله پذیرای گردشگران بسیاری از مناطق مختلف است.

هرچه از تاریخ و فرهنگ غنی تبریز بگوییم کم است. تبریز فقط با جاهای دیدنی و گردشگری بی شمارش زبانزد خاص و عام نیست! بلکه صنایع دستی و غذاهای سنتی تبریز نیز شهرتی جهانی دارند.

از دیگر جنبه های شهرت جهانی تبریز، زیبایی غیر قابل وصف این شهر چهارفصل است. در هر فصل سال، تبریز زیبایی های خاص خود را دارد. فراموش نکنید در شهر تاریخی و زیبای تبریز، مردم مهمان نواز و هتل های عالی، نظیر هتل پارس ائل گلی تبریز  برای ساختن سفری خاطره انگیز در انتظار شما هستند.

در این مقاله همراه ما باشید تا خلاصه و مفید، لیست بهترین جاهای دیدنی تبریز را باهم مرور کنیم.

 

آنچه در ادامه می خوانیم..

 

1. بازار بزرگ تبریز، قدیمی ترین بازار شهر

از زیباترین جاهای دیدنی تبریز می توان به بازار زیبای تبریز اشاره کرد که در سال 2010 ثبت یونسکو شد. این بازار باشکوه شامل 24 کاروانسرا (مجموعه ای از اتاق ها در اطراف حیاط) است.

به اعتقاد بسیاری قدمت بازار تبریز به بیش از 1000 سال پیش بازمی گردد. همانطور که می دانید، بازارها در ایران تنها استفاده تجاری ندارند و نقشی مهم در میزبانی مراسم های گوناگون، از جمله مراسم های مذهبی نیز داشته و دارند.

پیشنهاد می کنیم در سفر به تبریز سری به بازار این شهر بزنید و سوغاتی های زیبا از این شهر به یادگار خریداری نمایید.

آدرس بازار بزرگ تبریز: آذربایجان شرقی- تبریز- خیابان بازار- بازار بزرگ تبریز


 بازار بزرگ تبریز از قدیمی ترین جاهای دیدنی تبریز

بازار بزرگ تبریز، از قدیمی ترین جاهای دیدنی شهر تبریز

 

2. روستای کندوان، یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی تبریز

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز که خارج از شهر قرار دارد، روستای کندوان است. این روستا در بخش جنوبی تبریز با فاصله حدود 55 کیلومتری از تبریز قرار دارد. دلیل محبوبیت روستای کندوان، خانه های سنگی این روستاست که حدود 700 سال پیش ساخته شده اند.

مردم هنوز هم در این خانه های سنگی روزگار می گذرانند. از نکات جالب روستای کندوان، شباهت ظاهری آن با روستای آدم سنگی های تهران می باشد.

علاوه بر خانه های جذاب روستای کندوان، اقامت در هتل  لاله کندوان که در سطح جهان منحصر به فرد است، تجربه ای فوق العاده برای شما به ارمغان می آورد. 

این هتل با یک رستوران سنگی، کافی شاپ آرام، تنها اتاق کنفرانس سنگی در جهان و با رعایت اصول معماری طبیعی روستا ساخته شده است. با اقامت در این هتل می توانید لحظه هایی به یاد ماندنی و دلپذیر داشته باشید.

پس در سفر به تبریز، فرصت بازدید و رزرو هتل لاله کندوان را از دست ندهید.

 آدرس روستای کندوان تبریز: آذربایجان شرقی- شهرستان اسکو- 22 کیلومتری جاده شهرستان اسکو به کندوان- روستای صخره ای کندوان

 

مطالب مرتبط: " روستاهای معروف تبریز

 

روستای کندوان تبریز، روستای صخره ای جهان

روستای صخره ای کندوان، از جاهای دیدنی تبریز

 

3. مسجد جامع، از جاهای دیدنی تبریز

همانند بسیاری از شهرهای ایران، مسجد جامع، همراه با بازار، مدرسه و کاروانسرا، در قلب شهر قرار دارد. این سبک از معماری، برای شهر زیبای تبریز هم صدق می کند. مسجد جامع تبریز طی قرن ها از زمین لرزه های مختلف آسیب دیده بود و تحت بازسازی های مختلف قرار گرفت.

به علت این بازسازی های پی در پی، مسجد جامع تبریز معماری منحصر به فرد دارد. درحقیقت، معماری مسجد جامع تبریز ترکیبی از ویژگی های معماری سنتی با معماری نوین است.

در مسجد جامع تبریز، بیشترین توجه به مناره بلند سه قسمتی و همچنین، موزاییک چشمگیری است که در ورودی مسجد جامع تبریز قرار دارد.

 آدرس مسجد جامع تبریز: آذربایجان شرقی- تبریز- خیابان شهید مطهری- انتهای بازار تبریز

 

مسجد جامع، از جاهای دیدنی تبریز

تصویر معماری منحصر به فرد مسجد جامع تبریز، از قدیمی ترین جاهای دیدنی این شهر

 

4. کاخ شهرداری، از جاهای دیدنی تبریز

کاخ شهرداری از دیگر جاهای دیدنی تبریز است که زیبا و محکم در مرکز شهر تبریز (میدان شهرداری) می باشد. در حال حاضر از این کاخ به عنوان سالن شهری و اداره مرکزی شهرداری تبریز مورد استفاده قرار می گیرد. 

این ساختمان طی سال های 1314 تا 1318 دفتر مرکزی شهرداری تبریز بود. به تازگی برخی از قسمت های ساختمان به موزه ای اختصاص یافته است که نقشه های تاریخی تبریز، عکس های تأسیسات جدید و کارهای ساختمانی عمده در تبریز را نمایش می دهد.

 آدرس کاخ شهرداری تبریز: آذربایجان شرقی-  تبریز- میدان ساعت- ساختمان قدیم شهرداری

 

کاخ شهرداری تبریز، زیباترین جاهای دیدنی شهر

تصویر کاخ شهرداری یا میدان ساعت تبریز

 

5. ائل گلی تبریز، نگین گردشگری تبریز

ایل گلی تبریز، یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تبریز برای خانواده هاست؛ چراکه مکانی زیبا و دیدنی برای گذران لحظه هایی به یادماندنی در طبیعتی بی نظیر به شمار می رود! این پارک در جنوب شرقی مرکز شهر تبریز واقع شده است و با توجه به ارتفاع زیاد ایل گلی، نمای زیبایی از شهر تبریز را می توان از پارک ایل گلی مشاهده کرد.

در مرکز پارک، یک دریاچه کوچک مصنوعی قرار دارد که در آن عمارت فوق العاده کاخ کلاه فرنگی خودنمایی می کند. ایل گلی تبریز را پیش از این در مقاله ای جامع بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به آن بیندازید تا درباره یکی از جاهای دیدنی تبریز با طبیعتی منحصربه فرد بیشتر بدانید. 

آدرس ائل گلی تبریز: آذربایجان شرقی- تبریز- شهید باکری- بلوار ائل گلی- پارک ائل گلی

 

ائل گلی تبریز، از جاهای دیدنی تبریز در همه فصول

ائل گلی تبریز، یکی از زیباترین جاهای دیدنی این شهر

 

به روز شده در تاریخ 26/06/1399

6. مسجد کبود یا مسجد جهانشاه تبریز

یکی از باشکوه ترین و قدیمی ترین مساجد شهر تبریز مسجد کبود است. مسجد کبود یا مسجد جهانشاه در سال 870 هجری قمری به فرمان سلطان جهانشاه بنا شده است.

مسجد کبود، با معماری شاهکار و منحصر به فرد، هر ساله توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. به کارگیری کاشی کاری های معرق فیروزه ای لاجوردی، انواع خطوط عالی مثل نستعلیق، طرح های زیبای اسلیمی و هندسی در طراحی مسجد کبود را می توان شاهکار معماری قرن 8 هجری محسوب کرد.

مسجد کبود را می توان از زیباترین جاهای دیدنی تبریز و جزو چهار مسجد آبی رنگ دنیا محسوب کرد. با وجود صدمات زیادی که طی سال ها به مسجد آبی رنگ تبریز وارد شده است، چیزی از زیبایی این بنای منحصر به فرد کم نشده است. جالب است بدانید مرمت و بازسازی مسجد کبود طی سال های 1318 تا کنون همچنان ادامه دارد.

آدرس مسجد کبود: تبریز- خیابان امام خمینی- روبه روی کوچه صدر- جنب پارک خاقانی تبریز

 

مسجد کبود تبریز از جاهای دیدنی شهر تبریز

مسجد کبود تبریز، مسجد آبی رنگ 

 

پیشنهاد می کنیم مطلب " سوغات تبریز " را بخوانید.

 

7. جنگل ارسباران، از جاهای دیدنی تبریز

از زیباترین و بی نظیرترین جاهای دیدنی تبریز می توان به جنگل ارسباران اشاره کرد. منطقه ارسباران تبریز که به عنوان ذخیره گاه زیست کره معرفی می شود، به ثبت یونسکو رسیده است.

تنوع گونه های گیاهی و حیات وحش در منطقه ارسباران به اندازه ای است که از این جنگل به عنوان موزه حیات وحش ایران یاد می کنند!

گونه های حیات وحش در جنگل های ارسباران شامل 320 گونه پرنده، 5 گونه دوزیست، 22 گونه ماهی، 38 گونه خزنده، 48 گونه پستاندار است. علاوه بر آن 1400 گونه گیاهی و قارچی در این ناحیه وجود دارد.

آدرس جنگل ارسباران: آذربایجان شرقی- شمال تبریز- بین مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان

 

تصویر جنگل ارسباران تبریز از جاهای دیدنی این شهر

جنگل ارسباران تبریز، از بکرترین جاهای دیدنی تبریز

 

8. موزه قاجار تبریز، ملقب به موزه امیرنظام

تبریز، یکی از شهرهای تاریخی ایران، آثار باستانی و موزه های زیادی را در خود جای داده که موزه قاجار یکی از آنهاست. خانه امیرنظام که زمانی محل زندگی افراد مهم سلطنتی بوده است، امروزه به عنوان یکی از مهم ترین موزه های سطح کشور محسوب می شود.

موزه قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و به دست امیر آن زمان (یعنی امیر نظام گروسی) بنا شده است. ساختمان دو طبقه موزه قاجار شامل تالارهای سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، سنگ، خاتم، اسلحه، معماری و شهرسازی، رجال و فرامین می باشد.

آدرس موزه قاجار: آذربایجان شرقی تبریز- خیابان ششگلان- جنب اداره صنعت، معدن و تجارت- جنب مقبره الشعرای تبریز

 

فضای داخلی موزه قاجاریه تبریز، از جاهای دیدنی این شهر

تصویر داخلی موزه فاجار تبریز

 

9. خانه مشروطه تبریز، از جاهای دیدنی تبریز

خانه مشروطه، با معماری جذاب، یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز محسوب می شود. خانه ای که هر طرف آن رنگ و بوی قاجار دارد. موزه مشروطه که تمام آثارش از تندیس و عکس گرفته تا مجسمه و اسناد تاریخی، بیانگر تلاش ایرانیان برای رسیدن به انقلاب مشروطه است.

خانه مشروطه در یکی از محله های قدیمی تبریز و در غرب بازار تبریز قرار دارد. خانه مشروطه در زمان قدیم محل تشکیل جلسات انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان بوده است.

این بنا براساس معماری قاجاری ساخته شده است. پنجره های ارسی و درب های منبت کاری شده تا نورگیرها، تزئینات گچ بری و شیشه های رنگی نمونه هایی از ویژگی های معماری این بنای مشهور است.

آدرس خانه مشروطه تبریز: آذربایجان شرقی- غرب بازار تبریز- رو به روی مسجد جامع

 

خانه مشروطه تبریز، از جاهای دیدنی تبریز

تصویر عمارت موزه خانه مشروطه تبریز

 

10. قبرستان تاریخی پینه شلوار تبریز

در چهار کیلومتری پارک ائل گلی تبریز، روستای شاد آباد مشایخ واقع شده است. در این روستا، قدیمی ترین قبرستان تبریز (یعنی قبرستان پینه شلوار تبریز) قرار گرفته که قدمت آن به دوران پیش از اسلام بازمی گردد.

نمادها، آثار باستانی و سنگ قبرهای تاریخی به جای مانده در قبرستان پینه شلوار است که آن را از دیگر قبرستان ها متمایز می کند. به همین دلیل این گورستان بارها مورد حمله سارقان قرار گرفته است.

آدرس قبرستان پینه شلوار تبریز: آذربایجان شرقی- 6 کیلومتری جنوب تبریز- روستای شادآباد مشایخ

 

قبرستان پینه شلوار از جاهای دیدنی و تاریخی شهر تبریز

تصویر قبرستان تاریخی پینه شلوار، از جاهای دیدنی تبریز

 

در پایان...

 

جاهای دیدنی تبریز همواره نظر گردشگران را جلب کرده اند. تبریز شهری تاریخی و زیباست که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. از روستاهای قدیمی و معروف گرفته تا انواع کاخ ها، موزه ها، پارک های ملی و کلیساها تنها نمونه هایی از جاهای دیدنی تبریز هستند پیشنهاد می کنیم در سفرتان به تبریز حتماً از جاهای دیدنی و مکان های گردشگری تبریز در لیست پیش رو دیدن کنید و لحظه هایی شاد و به یاد ماندنی داشته باشید.