کشف باشکوه ترین حمام های سنتی ایران


آداب شستشو بدن در سراسر جهان معمولا با مراسم جذابی همراه می باشد. از جهان شرق گرفته تا جهان غرب مانند غسل تعمید در غرب که از اعمال ویژه برای احترام به مذهب و فرهنگ می باشد. اما در این میان، حمام های عمومی یک سنت باستانی در ایران هستند که البته در بسیاری از مناطق ایران هنوز بخشی از زندگی روزمره را تشکیل می دهد.  در مطلبی جامع همراه بخش گردشگری هتل یار باشید برای کشف باشکوه ترین حمام های سنتی ایران عزیزمان.

 

اما نگاه و دید شما نسبت به حمام های سنتی ایران چیست؟

حمام های سنتی ایران، بخشی از سنت کهن ایران هستند که از قبل دوره اسلامی وجود داشته اند. اما پیروی روز افزون از دوران مدرن سبب گشته که با تکامل امکانات خانه ها، به مرور زمان میزان استفاده از حمام های باستانی و عمومی نیز کمتر شود و حتی در بسیار از نقاط ایران تقریبا به صفر برسد.

 

حمام بی نظیر سلطان امیر احمد

 

نکاتی جالب پیرامون حمام های سنتی ایران

اما در این بین، به رغم تغییر شیوه زندگی در ایران، معماری چشمگیر حمام های باستانی هنوز مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

حمام های سنتی به عنوان مکان هایی برای انجام نظافت، تراشیدن سر و صورت، ماساژ دادن و صحبت کردن در مورد فعالیت های روزانه شناخته شده بودند.

 به واسطه مهندسی شاهکار و خلاق حمام های سنتی، سبب می شد که هوای این حمام ها به بهترین نحو ممکن گرم شوند.

بیشتر حمام ها در مناطق پرجمعیت واقع در نزدیکی بازارهای محلی قرار داشتند.

 

 

حمام سلطان امیر محمد کاشان

 

اکنون وقت آن است که یک نگاه اجمالی به برخی از مهم ترین حمام ها در ایران داشته باشیم:

 

1- حمام وکیل شیراز

 

شیراز که از اصلی ترین نقاط دیدنی ایران است و می توانید علاوه بر تماشای حمام سنتی باشکوه وکیل در شیراز، از تماشای مساجد، بازار، ساختمان های باشکوه تاریخی شیراز نیز دیدن فرمایید.

 

 

حمام وکیل شیراز با معماری قابل توجه

 

حمام وکیل که مربوط به دوران زندیه است و از معجزات تاریخی در حوزه معماری است. تماشای حمام وکیل شیراز، تجربه لذت بردن از تماشای ستون های عظیم و زیبای گچی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. حمام اصلی در سالنی زیبا با تزئینات با شکوه است که از عناصر معمول در عصر باستانی شیراز محسوب می گردد.

حمام وکیل شیراز دارای 11000 مترمربع مساحت است و به دستور کریم خان زند احداث گردیده است که طراحی و معماری قابل تحسین آن سرشار از المان های فرهنگ غنی ایرانی می باشد.

 

حمام وکیل شیراز

 

2- حمام سلطان امیر احمد کاشان

 

حمام سلطان امیر احمد که از اصلی ترین جاذبه های توریستی شهر کاشان است، در قرن شانزدهم ساخته شده است. حمام سلطان امیر احمد نه تنها مکانی به عنوان حمام بوده است بلکه مکانی برای افزایش آرامش و گفتگو نیز محسوب می شده است. حمام سلطان امیر احمد، مکانی زیبا و بی نهایت پر زرق و برق است. کاشی کاری های باشکوه به رنگ های طلایی و فیروزه ایی تنها بخشی از جذابیت های بی نظیر این حمام محسوب می شود.

 

حمام سلطان امیر احمد کاشان، از اصلی ترین مراکز توریستی

 

اولین سالن حمام، اتاقی هشت ضلعی است و دومین سالن مخصوص حمام داغ است که هر دو در بین مردم ایران بسیار محبوب هستند. این حمام در حال حاضر به عنوان یک سایت میراث ملی ثبت شده است و تعداد زیادی از گردشگران از این موزه معروف در کاشان دیدن می کنند.

 

حمام سلطان امیر احمد کاشان

 

3- حمام فین کاشان

 

علت شهرت حمام فین کاشان بیشتر به دلیل قتل امیر کبیر در این حمام است. حمام فین در حقیقت شامل دو حمام می شود. حمام کوچک که در دوران صفویه به خدمتکاران اختصاص داده می شد، اما حمام بزرگ به فرمان فتح علی شاه در دوران قاجار ساخته شد و حمامی بوده است مخصوص وزرا، که هر دو حمام شامل مناطقی مانند ورودی، چشمه و .. بوده اند.

 

حمام فین کاشان
 

راهروهای متعدد و سپس یک فضای باشکوه معماری به یاد ماندنی و با شکوه برای حمام ایجاد کرده است. جالب است بدانیم که حمام فین در فهرست ملی ایران و البته فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

4- حمام قجر قزوین

 

اکنون زمان سفر به شهر قزوین است. قزوین که صاحب زیباترین مکان های جهانی در سطح ایران و جهان است و مشهور به داشتن غذاهای خوشمزه، جاذبه های توریستی عظیم و سوغاتی های مختلف است.

قزوین شهری با حمام های سنتی فراوان است. حمام سنتی قجر یکی از بزرگترین حمام های شهر است که توسط "امیر گونه خان قاجار" یکی از فرماندهان شاه عباس در قرن هفدهم ساخته شده است. این حمام امروزه به عنوان موزه انسان شناسی در فهرست میراث فرهنگی ایران قرار دارد و در یک منطقه تاریخی در شهر قزوین واقع شده است.

ساختار حمام های قاجار کاملا قابل توجه است و بسیار چشمگیر می باشند.

 

 

حمام قجر قزوین، با کاربری موزه مردم شناسی

 

قزوین دارای 25 حمام تاریخی است که اکثرا مربوط به دوران صفویه و قاجار می باشند. با وجود آن که که شیوه زندگی افراد تغییر کرده است اما برخی از حمام های قدیمی در شهر وجود دارد که هنوز در حال استفاده می باشند و فعال هستند. پس اگر شما به دوران صفویه و قاجار علاقه مند هستید، تماشای این حمام ها را از دست ندهید، زیرا آنها منابع تاریخی غنی از سلسله های ذکر شده هستند.

 

5- حمام علی قلی آقا اصفهان

نوبتی هم باشد نوبت اصفهان، شهری باشکوه و سرشار از آثار تاریخی است.

حمام بی نظیر و شکوهمند علی قلی آقا ترکیبی از سنت، هنر و معماری است. حمام به شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفویان، بازمی گردد. حمام علی قلی آقا اصفهان از دو بخش خصوصی و عمومی تشکیل شده است.

 

حمام با شکوه علی قلی آقا اصفهان، با استخرهای گوناگون

 

کاشی های فیروزه ای با نمادهای معماری ایرانی در اطراف حمام، مانند نقاشی های حماسی یا افسانه ای، نقاشی های دیواری، کاشی های مقاوم و بی نظیر، موزاییک های آینه ای از فرهنگ غنی ایرانی، دیده می شود. حمام دارای استخرهای گوناگون آب با دمای مطلوب بوده است.

حمام ها نقش مهمی در تاریخ اصفهان ایفا کرده اند، علاوه برای مکانی برای پرداختن به پاکیزگی، سرشار از فرهنگ باشکوه در بین مردم ایران باستان بوده اند و این امر در ساختار حمام های بی نظیر اصفهان مشهود می باشد.

داستان های حمام در ایران طولانی است و فقط در چند جمله خلاصه نمی شود. دلیل این امر به فرهنگ پیچیده و غنی ایران منتهی می شود.

 

حمام با شکوه علی قلی آقا اصفهان