همه چیز درباره شهر باستانی و دیدنی کاریز کیش


شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش است. شهر دیدنی کاریز کیش شهرتی جهانی دارد و اگر بارها به جزیره کیش سفر کرده باشید، نام شهر باستانی کاریز را شنیده اید. در شهر تاریخی کاریز می توانید طبیعت زیبای جزیره کیش با هنر ایرانی را در کنار هم مشاهده نمایید. سالانه گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از شهر اسرارآمیز و حیرت انگیز کاریز کیش به مروارید خلیج فارس می آیند و از شگفتی های آن دیدن می کنند. پیشنهاد می کنیم در بازه سفر خودتان به کیش حتماً از شهر کاریز در زیر زمین و عمق 16 متری دیدن کنید. جالب است بدانید شهر زیر زمینی کاریز کیش قدمتی 2500 ساله دارد. همراه مجله گردشگری هتل یار باشید تا درباره شهر عجیب کاریز کیش بیشتر بگوییم.

مطلب مرتبط:

بهترین رستوران های کیش

 

karize-kish

تصویری از داخل شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

چرا به شهر زیر زمینی کاریز کیش برویم؟

این شهر دیدنی با قدمت 2500 ساله نمایش هنر معماری باشکوه ایرانی است. ساختار حیرت انگیز شهر زیر زمینی کاریز کیش شکوه تمدن ایران را نشان می دهد. ویژگی های خاص بنای تاریخی شهر کاریز کیش مانند سقف مرجانی با فسیل های عجیب، هوای خنک و جریان آب این بنای باستانی را به یکی از جاذبه های مهم ایران و جهان مبدل کرده است.

چه چیزهایی در شهر کاریز کیش وجود دارد؟

** سنگواره های 270 و 570 میلیون ساله

** سقف دیدنی پوشیده از مرجان ها و صدف های دریایی

آنچه شهر کاریز کیش را متمایز می کند، سقف پوشیده از مرجان و صدف است. سقف مرجانی شهر تاریخی کاریز با قطری حدود هفت متر،‌ زمانی بخشی از بستر دریا بوده است. اگر سقف شهر کاریز را مشاهده کنید، صدف ها و آبزیانی را می بینید که به صورت فسیل درآمده اند. آزمایش های دانشگاه مونیخ بر بخشی از فسیل های شهر زیرزمینی کاریز کیش نشان داد این سقف حیرت انگیز حدود 53 تا 570 میلیون سال قدمت دارد.

 

عکس فسیل لاک پشت روی سقف شهر کاریز کیش

 

کاریز کیش ابتدا دو رشته آب دارد که سرچشمه آنها در مناطق باغو و صفین است. این دو رشته بعد از پیمودن مسیری معین به مکان کنونی شهر زیرزمینی کیش می رسند. سپس 3 رشته و درنهایت، یک رشته می شوند و به شهر کهن حریره می رسند. 274 چاه در مسیر عبور آب قرار دارد و 74 حلقه چاه در شهر کاریز کیش واقع است.

 

تصویری دیدنی از دیوار شهر کاریز کیش

 

آب شهر زیرزمینی کاریز کیش از کجا تأمین می شود؟

این آب نتیجه بارندگی های فصلی در منطقه است. جالب است بدانید آب کاریز به کمک مرجان ها تصفیه می شود. ساکنان منطقه از این آب زلال استفاده می کردند یا این آب را با کالاهای دیگر معاوضه می نمودند.

شهر زیرزمینی کاریز کیش با آب و هوایی خنک

در این شهر تاریخی، در تمام طول سال، هوای خنک جریان دارد. درنتیجه، فرقی ندارد چه زمانی برای بازید از شهر زیرزمینی بروید؛ چراکه همواره هوا خنک و دلپذیر است. همین امر موجب شده است آب در دمایی متعادل بماند و کیفیت آن برای نوشیدن کم نشود.  

 

عکسی جالب از داخل شهر کاریز کیش

 

شهر زیرزمینی کاریز کیش شهری تاریخی و باستانی با آب و هوایی خنک است که توجه گردشگران داخلی و خارجی را جلب کرده است. بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر جهان و ایران برای بازدید از این شهر دیدنی به کیش می آیند. توصیه می کنیم اگر به کیش می روید، بازدید از شهر شگفت انگیز کاریز کیش را از دست ندهید و از این بنای تاریخی دیدن کنید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار