چرا باید از میدان امیرچخماق یزد دیدن کنیم؟


سفر به شهر یزد از بهترین انتخاب های برای گردشگری و تفریح است. در بین تمام جاذبه های کم نظیر و تاریخی شهر یزد، میدان امیرچخماق، مجموعه ای دیدنی و باشکوه است که از ارزشمندترین آثار تاریخی شهر یزد محسوب می شود. شاید بپرسید چرا باید از میدان امیرچخماق یزد بازدید کنیم؟ همراه ما باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید.

 

در مورد میدان امیر چخماق یزد

میدان امیرچخماق، یا به قول مردم یزد، میرچخماق، در حقیقت مجموعه ای کامل از چندین ساختمان ارزشمند تاریخی است که هر کدام جایگاهی ویژه دارند. مجموعه امیرچخماق یزد از یک مسجد، تکیه، بازار، یک بقعه و دو آب انبار جذاب و دیدنی تشکیل شده است.

هر یک از بناهایی که نام برده شد، همانطور که گفتیم به تنهایی دارای ارزش بالایی از نظر تاریخی و گردشگری هستند. قرارگیری مجموع این ساختمان ها باشکوه با هم در یک میدان، باعث شهرت جهانی میدان امیرچخماق یزد شده است.

 

تصویر هوایی از میدان امیرچخماق شهریزد

 

تاریخچه میدان امیرچخماق یزد

میدان امیر چخماق، در ادوار گوناگون تکمیل شده و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است تا به شکل امروزی درآمده است. در ابتدا، امیر جلال الدین چخماق در قرن نهم با کمک همسر خود همت به احداث این میدان می گمارد. هدف امیر جلال الدین چخماق از احداث این مجموعه، رونق کسب و کار و کمک به آبادانی شهر یزد بود.

بعد از آن، در دوران صفوییه، بازسازی ویژه ای در مجموعه میدان امیرچخماق صورت می گیرد. از جمله این تغیرات و بازسازی ها، می توان به ایجاد بخش ویژه برای کاروانسرای این مجموعه اشاره کرد.

از دیگر تغییرات اساسی مجموعه میدان امیرچخماق یزد، می توان به تبدیل بخش ابتدایی بازار به حسینیه را نام برد. پس از آن، در زمان قاجار نیز بازسازی هایی صورت گرفت و بخش هایی به شبستان مجموعه اضافه شد.

 

مسجد، مهم ترین بنای میدان امیرچخماق

اولین بنایی که در میدان امیرچخماق یزد ایجاد شد، مسجد این مجموعه بود که هم اکنون با عنوان مسجد هوک میدان امیرچخماق شناخته می شود. این مسجد بعد از مسجد جامع شهر یزد، دومین مسجد این شهر از لحاظ وسعت محسوب می شود.

معماری مسجد میدان امیرچخماق یزد، دارای ویژگی های جذابی زیادی است. یکی از این ویژگی ها ورودی های متعدد این مسجد است که امکان دسترسی به مسجد میدان امیرچخماق را از نواحی مختلف بسیار راحت کرده است. از دیگر ویژگی های مهم این مسجد، وجود دو شبستان در آن است. باتوجه به اختلاف دمای زیاد شهر یزد در فصل های تابستان و زمستان، سبک طراحی این دو شبستان میدان امیرچخماق به گونه ای است که یکی مناسب فصل زمستان و دیگری مناسب فصل تابستان است.

دیگر ویژگی مهم مسجد میدان امیر چخماق، کاشی کاری ها سر در ایوان و محراب این مسجد است که تماشای آن ها برای هر گردشگری جذاب است.

 

تصویر مسجد میدان امیرچخماق یزد

 

بازار میدان امیرچخماق

بازار میدان امیرچخماق با عنوان بازار حاجی قنبر شناخته می شود که بخش های شمالی این بازار همچنان دارای رونق خاصی می باشد. هرچند که درپی خیابان کشی ها و توسعه شهر یزد، بخش هایی از این بازار تخریب شده است.

تاریخچه ساخت بازار میدان امیرچخماق یزد، به زمان حکومت نظام الدین حاجی قنبر جهانشاهی حاکم وقت شهر یزد باز می گردد. سال ها پس از احداث این بازار، بخش ابتدایی بازار میدان امیرچخماق تبدیل به تکیه ای باشکوه می شود.

 

میدان امیرچخماق یزد و تکیه آن محل برگزاری مراسم های مذهبی

 

آب انبارهای میدان امیرچخماق

میدان امیر چخماق در اصل دارای 3 آب انبار بوده است. یکی از این 3 آب انبار در زمان احداث اولیه میدان امیرچخماق به دستور امیرچخماق، همراه با مسجد این مجموعه، در بخش غربی میدان تشکیل می شود. در پی ساخت خیابان های جدید در شهر یزد، این آب انبار به صورت کامل از بین می رود اما دو آ انبار دیگر همچنان وجود دارند.

 

این دو آب انبار تا حدود 4 دهه پیش همچنان مورد استفاده قرار می گرفتند. اما به مرور زمان و باگسترش امکانات شهری یزد، این دو آب انبار میدان امیرچخماق یزد دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. یکی از این دو آب انبار باقی مانده اولین آب انبار مجموعه میدان امیرچخماق است و نام آن آب انبار پنج بادگیر است. آب انبار دیگر، آب انبار تکیه است که در نزدیکی بازارچه قرار دارد.

 

تصویر آب انبارهای میدان امیرچخماق یزد