مسجد عتیق، راهنمای بازدید از بنایی دیدنی در تربت جام مشهد


مسجد عتیق از جمله جاذبه ها و قطب های گردشگری در تربت جام مشهد است. معماری کهن و دیدنی مسجد عتیق از تمدن دیرین ایران زمین سخن می گوید. تمدنی که در کاشی کاری ها، گچبری ها و نقش برجسته های این بنای حیرت انگیز مشاهده می شود. اگر می خواهید با بنای تاریخی مسجد عتیق آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم با مجله گردشگری هتل یار همراه شوید تا باهم به تربت جام مشهد سری بزنیم و از مسجد عتیق بگوییم.

 

Description: https://mag.hotelyar.com/uploads/blog/GOHARSHAD-MOSQUE/shandiz/kandovan/Atigh-mosque/Atigh-Mosque-HOTELYAR-2.jpg

عکسی از نمای داخلی مسجد عتیق تربت جام

 

مطالب مرتبط:

**جاهای تفریحی مشهد

**راهنمای خرید سوغات مشهد

 

مسجد عتیق یکی از مساجد قدیمی در تربت جام مشهد است که از جمله جاذبه های گردشگری و ایرانگردی نیز محسوب می شود. مسجد عتیق به شکل شبستان گنبددار ساخته شده است. 5 رواق مسجد عتیق هرکدام با محوری عریض تر در کنار دیگری مشاهده می شوند که بسیار دیدنی و جالب توجه است. ابعاد مسجد عتیق به طور تقریبی 50 در 19 متر و ارتفاع مسجد حدود 30 متر با قوس هشت قسمتی است. سقف مسجد نیز نیم گنبدی و کاربندی شده است. نقش اندازی ها، کاش کاری ها و گچ بری های حیرت انگیز مسجد عتیق به قرن هشتم هجری بازمی گردد. مسجد عتیق شباهت بسیاری به مساجد سلطانیه، اشترجان و بسطام دارد. اگر ایوان بنا را مشاهده نمایید کاشی های فیروزه با شش گوشه منقوش و به شکل مثلث را مشاهده می کنید. همچنین، گچ بری های روی ایوان در کنار این کاشی کاری ها بسیار دیدنی و حیرت انگیز است.

چه کسی مسجد عتیق را ساخت؟

رضی الدین احمد متولی ساخت مسجد عتیق را برعهده گرفت. وی دو گلدسته کوتاه با شش ضلع در بالای ایوان به نام «شیخ اسماعیل مستوفی» ساخت. شیخ اسماعیل خان مستوفی کابل و قندهار در دوره نادرشاه بود.

 

Description: https://mag.hotelyar.com/uploads/blog/GOHARSHAD-MOSQUE/shandiz/kandovan/Atigh-mosque/Atigh-Mosque-HOTELYAR-3.jpg

تصویری قدیمی از مسجد عتیق تربت جام

 

پیشینه مسجد عتیق

بنای این مسجد در تربت جام در سال 720 ه.ق ساخته شده است. در دوره معزالدین تغییراتی هرچند اندک در مسجد عتیق صورت گرفت. مسجد عتیق در سال 1022 ه.ق  کاشی کاری معرق شد و این کار همزمان با دوران حکومت صفویان انجام گرفت. تزئینات دو دهانه غربی گنبد (رنگ های الوان روی گچ ستون ها با طرح های مارپیچ، برج های مطبق اسلیمی در رواق محراب و کاشی های آبی و سفید) نشان می دهد، این ها هنر دست رضی الدین احمد متولی است.

 مسجد عتیق کجاست؟

مسجد عتیق در شهرستان تربت جام و استان خراسان رضوی قرار دارد. تربت جام از سمت غرب به شهرستان تربت حیدریه و فریمان و از شرق به رودخانه هریرود و از شمال با شهر مشهد همسایه است. این شهرستان با توجه به موقعیت مکانی آب و هوایی معتدل و مطبوع دارد. بخش شمالی تربت جام کوهستانی است و رشته کوه های مشهور شاه نشین بر فراز آن است. کوه های شاه نشین ارتفاعی حدود 2080 متر و عرض 48 کیلومتر دارند و پدیده طبیعی منحصر به فرد این شهرستان با جنگل های طبیعی پسته هستند.