سوغات مشهد را بشناسیم، راهنمای کامل سوغاتی های مشهد


سوغات مشهد شامل چه چیزهایی می شود؟ مشهد مقدس پایتخت معنوی ایران است که سالانه میزبان گردشگران و مسافران بسیاری از نقاط مختلف است. اگر شما هم می خواهید به مشهد مقدس سفر کنید، توصیه می کنیم با ما همراه شوید تا لیستی کامل از سوغات مشهد را پیش رویتان قرار دهیم.

 

زعفران، پرطرفدارترین سوغات مشهد

 

زعفران در لیست بهترین ها از سوغات مشهد 

 

سوغات مشهد انواع بسیاری دارد، اما شاید اغراق نباشد، ‌اگر بگوییم زعفران محبوب ترین سوغات مشهد به شمار می رود. زعفران یا طلای سرخ معروف ترین سوغات مشهد است که برای عطر، طعم و رنگ غذا مصرف می شود. این سوغات معطر مشهد با فرهنگ ایران و غذای ایرانی گره خورده است. زعفران با عطر فوق العاده ای که دارد، معرف غذای ایرانی است؛ بنابراین، در لیست خریدتان از سوغاتی های مشهد نمی توانید از این سوغات خوش رنگ و معطر شهر مشهد چشم پوشی کنید.

 

ویژگی های زعفران مرغوب، سوغات محبوب مشهد:

 

*‌ رنگ قرمز دارد.

*‌ بسیار معطر است.

*  اگر تکه ای از زعفران را روی شعله گاز قرار دهید، به رنگ بنفش یا نارنجی درمی آید.

*‌ اگر زعفران را بین کاغذ کاهی بفشارید، لکه چربی روی کاغذ به جا نمی گذارد.

 ادویه هفت قلم، سوغات مشهد برای خانم های باسلیقه

 

تصویر ادویه هفت قلم، سوغات معروف مشهد

 

ادویه هفت قلم در میان سوغات مشهد علاوه بر زعفران پیشنهاد دیگر ما به شماست، به خصوص برای خانم های باسلیقه که همیشه دستپختشان زبانزد خاص و عام است. این سوغات شگفت انگیز و هفت رنگ مشهد مخلوطی از زنجبیل، سماق، گلپر، فلفل سیاه، دارچین، زردچوبه و فلفل قرمز است. البته اگر می خواهید این بخش از خریدتان از سوغات مشهد کامل شود، بهتر است ادویه پلویی و ادویه 18 رنگ را هم به لیست خریدتان اضافه کنید. ادویه 18 رنگ و ادویه پلویی سوغات محبوب شهر مشهد است.

 

جیلی بیلی، سوغات رنگارنگ مشهد

 

جیلی بیلی سوغات رنگارنگ مشهد

  

جیلی بیلی سوغات رنگارنگ مشهد است. این سوغاتی، آبنبات هایی رنگی و شبیه به پاستیل است که در میان خرید شما از سوغات مشهد می تواند جذاب و جالب باشد.

 

نبات و نقل، سوغات شیرین مشهد

 

نبات،  سوغات شیرین مشهد

 

سوغات مشهد شامل خوراکی های شیرین هم می شود. نقل و نبات مشهدی سوغات معروف شهر مشهد است. اگر می خواهید سوغات شیرین هم خریداری کنید و لیست خریدتان از سوغات مشهد را کامل کنید، می توانید نبات ها و نقل های خوشمزه مشهد را هم خریداری کنید. شکل های عرضه این تنقلات خوشمزه هم متفاوت است؛ یعنی می توانید نبات و نقل را با طعم های مختلف مانند زیره، لیمو، آویشن و زعفران نیز تهیه کنید. بستگی به سلیقه خودتان دارد که چه طعمی را بپسندید!

 

زرشک، سوغات خوش طعم مشهد

 

زرشک، سوغات خوشمزه مشهد

 

عجیب است اگر بخواهید سوغات مشهد را خریداری کنید، اما زرشک در میان سوغاتی هایتان نباشد! زرشک از سوغاتی های خوشمزه در میان سوغاتی های مشهد است. بسیاری از زائران به همراه زعفران، زرشک را نیز خریداری می کنند.

 

خشکبار

 

خشکبار، سوغات خوش طعم مشهد

 

خشکبار یکی دیگر از بخش های خوشمزه سوغات مشهد است. کشمش، گردو، نخود، آلوچه، لواشک و میوه های خشک شده متنوع در میان سوغاتی های مشهد حتماً نظرتان را جلب می کند.

 

صنایع دستی، سوغات بی نظیر مشهد

 

فرش و گلیم، سوغات متفاوت و زیبای مشهد

 

در میان سوغات مشهد، آنچه بیشتر نظر گردشگران و توریست ها را جلب می کند، صنایع دستی این شهر است. صنایع دستی نه تنها در میان انواع سوغاتی های مشهد بهترین سوغات مشهد به شمار می رود، بلکه در هر شهری می تواند زیباترین و متفاوت ترین انتخاب باشد؛ چراکه هنر و روح هنرمند در کالبد اثر هنری جاری می شود و فرهنگ و اندیشه مردم شهر در اثر پدید آمده به نمایش در می آید.

 

لیست کامل از صنایع دستی مشهد

*‌ فرش مشهد، تار و پودی رنگین و در هم بافته از فرهنگ مردم خراسان
*‌ گلیم، با دو نوع اصیل سوماک و سوزنی با الهام از طبیعت
*‌ آینه کاری، نماد معماری اسلامی در اماکن متبرکه
*‌ ارغوان بافی، سبدهایی زیبا از چوب درختچه ای خودرو در طرقبه
*‌ سنگ تراشی، ظروف سنگی قلم کاری شده جذاب و زیبا
* سماور سازی، سماورهای سنتی و متفاوت
*‌ نمد بافی، صنایع دستی رنگارنگ و چشم نواز
*‌ فیروزه و عقیق تراشی، زیورآلات خوش تراش و زیبا
*‌ پوستین دوزی، لباس ها و زیر اندازهایی از پوست گوسفند

 

نمد، هنری چشم نواز از هنرمندان ایرانی در میان سوغات مشهد

 

مهر و سجاده، سوغات معنوی شهر مشهد

 

عکس سجاده ترمه و مروارید دوزی شده  در لیست سوغات مشهد 

 

سجاده های ترمه در رنگ های متنوع از جمله سوغات زیبا و معنوی شهر مشهد است که می توانید برای عزیزانتان خریداری کنید و لیست خریدتان را کامل نمایید. در میان انواع سوغاتی های معروف مشهد، این سوغاتی به نوعی متفاوت است؛ چراکه از نظر معنوی اهمیت دارد. نمونه های ترمه مروارید دوزی شده حتماً نظرتان را جلب می کند. 

 

سخن آخر در مورد سوغات مشهد

سوغات مشهد در انواع مختلف خوراکی و غیر خوراکی می تواند ارمغانی از شهر مقدس مشهد برای عزیزانتان باشد. در این مقاله، تلاش کردیم فهرستی کامل از سوغات مشهد در اختیارتان قرار دهیم که به راحتی بتوانید سوغاتی مورد نظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.