سفر به گلستانی در گلستان


امروز می خواهیم شما را به روستایی که بین هموطنان ایرانگرد کمتر شناخته شده است ببریم. سرزمینی که یکی از زیباترین مقصدهای گردشگری شرق کشور بوده و قطعا می تواند سفری دلنشین برای شما  در تابستان باشد.


روستای تاریخی و بینظیر شاهکوه در مرز سمنان و گلستان در 65 کیلومتری جنوب شرقی گرگان قرار دارد و جنگل چند میلیون ساله ابر که سفر در آغوش ابرها را با خود به همراه دارد در این منطقه قرار دارد.


این روستا زمستان های سر و تابستان های معتدلی دارد و به همین دلیل برای سفر به این روستای زیبا باید نیمه نخست سال را انتخاب کنید.

 


روستای شاهکوه نام خود را از ارتفاعات اطراف خود گرفته است و قدمتی دیرینه دارد. مردم روستای شاهکوه به زبان محلی مازندرانی حرف می زنند و درآمد اکثر آنها از فعالیت های باغداری، کشاورزی و دامداری می باشد. 


معماری و بافت روستا، جذاب است و شما را با سبک ساخت و زندگی قرن ها پیش آشنا می کند.  سقف خانه‌ها، مسطح با پوششی از کاهگل و چوب است که اکثراً در یک طبقه و ندرتاً دو طبقه ساخته شده‌اند. 


اطراف شاهکوه را کوه های مرتفع و مملو از برف تشکیل داده است که در فصل زمستان، پر از برف است. یخچال‌های طبیعی رشته کوه‌های گاوکشان، بر زیبایی و جذابیت ارزش‌های گردشگری ورزشی آن افزوده‌ و به همین خاطر، در همه فصول سال، شاهکوه، مقصد جذابی برای عکسبرداری خواهد بود.

 


در شاهکوه، می توان غذاهای محلی خورد.  غذاهای محلی روستا مشتمل بر انواع آش، آبگوشت، کباب و انواع خورش‌ها است. مواد لبنی شیر، پنیر، ماست و کره از غذاهای مکمل روستاییان است.