زادگاه باستانی ابوالقاسم فردوسی


در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد مقدس در تقاطع جاده کلات و کارده روستایی سرسبز قرار گرفته که زمانی محل تولد ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه سرای بزرگ بوده و پاژ نامیده می شود. پاژ در لغت به معنای هدیه ای است که فرد والامقام و دارای رتبه به فرد دیگری که هم تراز خود است می دهد.

 

 

روستای پاژ پوشیده از باغ های انگور است. این روستا تنها یک خیابان اصلی دارد که فردوسی نام دارد که از جاده کلات منشعب شده و خیابان های فرعی آن نیز برطبق نام همین خیابان اصلی شماره گذاری شده اند. در 500 کیلومتری شمال روستای پاژ بر بلندای تپه ای در جلگه قدیم خراسان تپه ای با قدمت نامعلوم قرار گرفته که کاشی های رنگارنگ اطراف و خرده سفال های یافت شده روی آن نشان از تاریخ کهن این منطقه می دهند.

 

 

امروزه این روستای جذاب به دلیل اینکه زادگاه شاعر معروف و حماسی ایرانی فردوسی است و بخاطر بافت سنتی و محلی خود بعنوان یکی از مناطق گردشگری مشهد به شمار می رود و میزبان گردشگران، باستان شناسان و تاریخ دوستان زیادی است. روستای پاژ تاکنون از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت ملی نرسیده است و به دلیل عدم رسیدگی، بناهای موجود در این روستا اکنون به خرابه‌ای تبدیل شده است.