روستای هویه کردستان، ماسوله ای با طعم توت فرنگی!


در غرب کرستان و در میان دو شهر سنندج و مریوان، روستایی به نام هویه وجود دارد که با جلوه ی پلکانی اش، دل از هر بیننده ای می رباید. این روستای کمتر شناخته شده یکی از نمونه های روستاهای پلکانی در ایران است که خانه هایش بر دوش یکدیگر سوار شده اند و در آغوش کوه تا آسمان پیش رفته اند.


روستای هویه در منطقه کلاترزان قرار گرفته و با روستاهای دیگری همچون اویهنگ،بیساران،سرهویه،سالیان و… همسایه است.


در این روستا، هر ساکنان هر خانه، سخاوتمندانه بام خانه ی خود را در اختیار همسایه ی بالایی قرار میدهند تا نقش حیاط را برای آنها بازی کند. این ساختار باعث می شود تا زمین کمتری برای ساخت و ساز نیاز باشد و همبستگی میان ساکنان نیز بیشتر و بیشتر شود.


روستای هویه به دو بخش ورده گا و مله گا تقسیم می شود که به ترتیب به معنای جلو روستا و پشت روستا هستند و هر یک دیدنی های خاص خود را دارند.


به محض ورود به روستا نخستین چیزی که بسیار جالب به نظر می رسد، بافت پلکانی آن است. در این بافت شما خانه هایی را می بینید که پله پله بر روی یکدیگر ساخته شده و خودشان را در دامنه ی کوه جای داده اند. این ساختار متراکم وادارتان می کند تا برای لحظاتی به تماشای آن بنشینید و از جلوه ی زیبای آن لذت ببرید.


قرار گیری این روستا در منطقه ای کوهستانی باعث شده تا از وجود چندین کوه مهم در اطرافش بهره ببرد که مهم ترین آنها رزده خانی است که در روبه روی روستا قرار دارد. دیگر کوه های این روستا عبارتند از: شاه نشین، سه بید، شیانه، به نن، ره جال گا، پیچه ویچ، تونو ماران، چووان و ...


توت فرنگی مهم ترین محصول کشاورزان هویه است و اگر در فصل این میوه به این روستا بروید می توانید مزارع را از نزدیک ببینید و شاهد عملیات برداشت آن باشید. البته طعم توت فرنگی هویه چیزی نیست که بتوانید از آن بگذرید و بهتر است برای خانواده تان هم از آن تهیه کنید.