جنگل ارسباران ، راهنمای جامع بازدید از بهشتی سبز و مه آلود در تبریز


جنگل ارسباران (قره داغ یا ره جه داغ)

جنگل ارسباران یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق تبریز است. جنگل سرسبز ارسباران با انواع گونه های گیاهی و جانوری و طبیعتی بکر و شگفت انگیز همواره مورد توجه گردشگران و مسافران شهر تبریز بوده است. جنگل ارسباران علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا و حیرت انگیز دارای اماکن تاریخی و باستانی جالب و دیدنی است. جنگل ارسباران از جمله جاذبه های گردشگری شهر تبریز محسوب می شود که طرفداران بسیاری دارد. اگرچه در شهر تاریخی تبریز مکان های دیدنی مانند بازار فرش تبریز بسیار است، اما از طبیعت بی نظیر آن نیز، نمی توان غافل شد. اگر می خواهید درباره جنگل ارسباران اطلاعاتی جامع داشته باشید، پیشنهاد می کنیم با ما در مجله گردشگری هتل یار همراه شوید.

 

جنگل ارسباران، از جمله نقاط دیدنی و زیبا در تبریز

 

جنگل ارسباران در کدام منطقه قرار دارد؟

جنگل ارسباران نمونه ای بی نظیر با چشم اندازی فوق العاده از طبیعت در شمال شرقی آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل بی مانند ارسباران که با عنوان موزه حیات وحش ایران معروف است، در مرز آذربایجان و ارمنستان قرار دارد. فاصله جنگل ارسباران تا تبریز حدود 221 کیلومتر است. جنگل ارسباران با منطقه کلیبر یک ساعت و نیم فاصله دارد. اغلب گردشگران پیش از رفتن به جنگل ارسباران به منطقه کلیبر می روند. اگر بخواهید از تبریز به منطقه کوهستانی روح بخش و دل انگیز کلیبر بروید که همچون فرشی سبز رنگ و زیبا گسترده شده است، خوب است بدانید این منطقه دو ساعت و نیم با تبریز فاصله دارد.  

جنگل ارسباران در فصل پاییز

 

چرا جنگل ارسباران را برای سفر انتخاب کنیم؟

جنگل ارسباران بازمانده جنگل های میلیون ساله هیرکانی و دوره سوم زمین شناسی است. گونه های متفاوت جانوری و گیاهی، آب و هوای بی نظیر و فرح بخش و منظره و چشم انداز منحصر به فرد و زیبای جنگل ارسباران گردشگران بسیاری را جذب می کند.

 

قره قات نوعی میوه در جنگل ارسباران 

 

در جنگل ارسباران، می توانید گونه های جانوری کمیاب و دیدنی را مشاهده کنید؛ مانند خرس قهوه ای، گراز، وشق (سیاه گوش)، پلنگ، سیاه خروس و مارال (آهو). البته مراقب افعی ها باشید؛ در جنگل ارسباران، تعداد افعی ها بسیار زیاد است.

 

خرس قهوه ای، گونه جانوری دیدنی و دوست داشتنی در جنگل ارسباران 

 

جنگل ارسباران به دلیل اهمیت زیست محیطی در سال های 1350 و 1352، منطقه ممنوعه و حفاظت شده اعلام شد. 15 درصد از گونه های گیاهی ایران به جنگل ارسباران اختصاص دارد. انواع زرشک، کیک، بلوط، انار وحشی، گلابی وحشی، تمشک، سیب وحشی، زغال اخته و قارچ در جنگل ارسباران مشاهده می شود. اگر خرداد ماه به جنگل ارسباران بروید، می توانید زغال اخته های ترش و خوشمزه جنگل ارسباران را بچشید و از طعم متفاوت آن لذت ببرید. اواسط تابستان نیز در جنگل ارسباران قره قات های خوش طعم در انتظارتان است.

 

گوزن مارال، گونه ای نادر و زیبا در جنگل ارسباران 

 

آب و هوای جنگل ارسباران

آب و هوای جنگل ارسباران فرح بخش و خنک است. جنگل ارسباران با حدود 10 درجه کاهش دما نسبت به تبریز در روزهای گرم تابستان مکانی فوق العاده و دلپذیر محسوب می شود.

 

جنگل ارسباران در فصل زمستان

 

چگونه به جنگل ارسباران برویم؟

برای رفتن به جنگل ارسباران می توانید به ترمینال غرب تبریز بروید و با اتوبوس به جنگل زیبای ارسباران بروید. راه دیگر هم اجاره خودرو است که می تواند گزینه ای عالی باشد. می توانید با اجاره خودرو به همراه دوستان و خانواده از دامنه های مه گرفته و پوشیده از مرتع و جنگل عبور کنید و لحظه هایی خاطره انگیز و به یاد ماندنی بسازید.

اگر با خودروی شخصی به سمت جنگل ارسباران حرکت کنید، در ورودی شهر تبریز، تابلوهایی به سمت اهر و کلبیر هست. با عبور از منطقه رویایی و زیبای کلیبر به جنگل ارسباران می رسید.

 

جنگل ارسباران یکی از مناطق گردشگری 

 

از داخل شهر کلیبر راهی به سمت جانانلو وجود دارد. از این مسیر می توانید به سمت رود ارس و مرزهای ارمنستان و آذربایجان بروید.

 

جنگل ارسباران در تبریز

 

جاذبه های شهر کلیبر:

*‌ آینالو،‌ منطقه ای سبز و بکر برای حافظت از آهوها

*‌ مکیدی، پارکی جنگلی پر از درختان فندق و خرگوش

*‌ قلعه بابک، قلعه ای متعلق به دوره ساسانیان

 

منطقه رویایی کلیبر در مسیر جنگل ارسباران 

 

جنگل ارسباران یکی از زیباترین مناطق تبریز است. می توانید در بازه سفر خود به تبریز به جنگل ارسباران بروید و از طبیعت بکر و حیرت انگیز جنگل ارسباران استفاده کنید.