بهار بهترین فرصت برای سفر به شیراز


اردیبهشت، بهترین وقت سفر به شیراز است. در این ماه از شلوغی نوروز خبری نیست و طبیعت جان گرفته و کوچه های معطر شیراز شما را به یک سفر بی نظیر دعوت می کنند. برای یک سفر جمع و جور و زیبا به شیراز ما پیشنهادهایی داریم که خواندنشان خالی از لطف نیست.
محبوبیت شیراز فقط به خاطر مقبره شعرای محبوب و باغ های زیبایش نیست. در جای جای این شهر می توانید آثار منحصر به فردی را تماشا کنید، از مجموعه وکیل گرفته تا امامزادگان معروفش. غیر از این می توانید در بازار تاریخی اش بگردید و خوردنی های خوشمزه بخورید. یادتان نرود به دروازه قرآن که تصویر آن را می بینید هم سری بزنید.
شیراز تا تهران حدود هزار کیلومتر و تا اصفهان حدود 540 کیلومتر فاصله دارد. باید از تهران تا اصفهان بیایید. از آنجا هم وارد جاده دوبانده ای می شوید که تا آباده می آید. از آباده یکی از راه صفاشهر، پاسارگاد، سعادت شهر و مرودشت و دیگری از سورمق، اقلید، دشت آسپاس، دشت کام فیروز و مرودشت می توانید تا شیراز بیایید.
دروازه قرآن: ورودی شهر از شمال، دروازه قرآنی است که آرامگاه خواجوی کرمانی را هم در همسایگی خود دارد و به خصوص شب ها با نورپردازی بسیار زیبا، جذابتر هم می شود.
حافظیه: احتمالا پرطرفدارترین محل تاریخی شیراز، آرامگاه حافظ است با آن بنای یابود زیبایش. بنایی که سال 1315 و با الهام از معماری دوره زندیه ساخته شد. در حافظیه می توانید در باغ باصفای اطراف مقبره حافظ قدم بزنید. حافظیه در میدان آزادی یا همان فلکه گاز شیراز قرار دارد. در اینجا می توانید فالوده هم بخورید.
سعدیه: سعدیه و باغ دلگشایش هم از نقاط پربازدید و زیبای شیراز است. سعدیه با آن حوض آبی و ماهی هایش، از آن نقاط محبوب است. برای رفتن به مزار استاد سخن سعدی، باید به میدان بوستان شیراز بروید.
امامزاده شاه چراغ (ع): بارگاه احمد بن موسی (ع)، برادر امام رضا (ع) نیازی به معرفی ندارد و باید برای زیارتش به خیابان احمدیه شیراز بروید. پس از زیارت به معماری امامزاده که از دوره دیلیمیان به جای مانده دقت کنید و سری هم به موزه امامزاده بزنید.
بازار: بازار 300 ساله شیراز یکی از زیباترین بازارهای ایران است و از دوره زندیه به یادگار مانده است. انواع دست بافت ها، میناکاری و اشیای عتیقه و نیز سوغات های دیگر استان فارس از جمله عرقیات مشهور آن را می توانید در این بازار پیدا کنید. به بازارسرای مشیر و عمارت زیبای صنایع دستی آن هم سری بزنید. در چند قدمی بازار حمام و مسجد وکیل قرار دارد که می توانید به آنجا بروید و از این آثار تاریخی هم بازدید کنید.
ارگ کریمخان: مهمترین و بزرگترین بنای دوره زندیه همین ارگ است که مرکز حکومت شاهان زند بود. مجموعه ارگ با تزئینات و معماری زیبای دوره زندیه در مرکز شهر شیراز و نزدیک چهارراه زند قرار دارد.
نارنجستان قوام: عمارت قجری نارنجستان قوام، سال های سال یکی از مهمترین مراکز سیاسی شیراز بوده است. ساختمان زیبای نارنجستان، پر از آیینه کاری، نقاشی، کاشی کاری، گچبری و منبت کاری است. این عمارت با باغ باصفای نارنجش در مسیر خیابان لطفعلی خان به حرم شاهچراغ (ع) قرار دارد. در این خیابان سری هم بزنید به خانه زینت الملک که از آن خانه های قاجاری زیبای شهر است.
باغ های شیراز
اگر می خواهید از هوای بهاری شیراز سرمست شوید به باغ های دلگشای شیراز سری بزنید و لابلای گل ها و سبزه ها و سروهای شیرازی چند ساعتی را بگذرانید.
باغ ارم
باغ ارم از زیباترین باغ های شیراز است که سروناز آن شهرت جهانی دارد. عمارت زیبای این باغ از لحاظ معماری، نقاشی، حجاری، کاشیکاری وگچبری از شاهکارهای صنعت وهنر دوران قاجاریه به شمار می آید. گلهای زینتی وگونه های متنوع گیاه موجود دراین باغ آن را به مرکزی بسیار جذاب ودیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است.
باغ عفیف آباد
باغ عفیف آباد را باغ گلشن راز هم می گویند. ساختمان این باغ توسط میرزا علی محمدخان قوام الملک احداث شده و گچبری ها ومقرنس کاری های زیبائی دارد. از جمله بناهای دیگراین مکان می توان به قهوه خانه سنتی و حمام خزینه دارآن اشاره کرد. در حال حاضر از زیر زمین این ساختمان به عنوان موزه سلاح های نظامی استفاده می شود.
باغ جهان نما
باغ زیبای جهان نما از آثار دوران کریمخان زند است که در کنار خیابان حافظ قرار دارد. ساختمان کلاه فرنگی این باغ به شکل هشت ضلعی و همانند ساختمان کلاه فرنگی باغ نظر ساخته شده است. باغ جهان نما از آب رکن اباد مشروب می شده است.
باغ دلگشا
این باغ در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آدامگاه سعدی قرار دارد و آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری است، این باغ را سیراب می کند. تمام این باغ با درختان نارنج پوشیده شده است. باغ دلگشا در دوره صفویه از باغ های معروف شیرازبه شمار می آمده و عمارت آن از زمان قاجاریه در میان این باغ دیده می شود.

باغ جنت از باغ های قدیمی و سنتی شیراز است که مانند باغ ارم دارای راهروهایی است که در دو طرفشان درختان کاج و سرو، زیبائی خاصی به آن داده اند. مساحت کل باغ جنت 54 هکتار است.
باغ ملی
باغ ملی با وسعت حدود 38000 متر مربع در ورودی شهر واقع شده است. با راهروها، آبروها، فضاهای سبز و درختان کهن که چشم انداز زیبائی را بوجود آورده اند. در این باغ نگارخانه، کانون پرورش فکری کودکان و وسائل تفریحی و بازی کودکان دیده می شود.