اکوکمپ چیست؟ بررسی ویژگی و مزیت های آن


اگر برای گذراندن تعطیلات خود به دنبال دور شدن از روزمرگی های زندگی شهری و یا در فکر تجربه سفری فوق العاده و متفاوت هستید، راهگشای خواسته های شما تنها یک واژه است: اکوکمپ.

برای آشنایی با جذاب ترین و البته جدیدترین پدیده گردشگری ایران و جهان همراه ما باشید تا اکوکمپ را توضیح دهیم. همچنین تمام مزیت ها و ویژگی های مختلف آن را با هم بررسی کنیم. ما به شما اطمینان می دهیم که اکوکمپ ها نیز در کنار رزرو برترین هتل های ایران، از شایسته ترین انتخاب ها برای داشتن تعطیلاتی رویایی و اقامتی ماجراجویانه هستند ... همراه مجله گردشگری هتل یار باشید ...

 

تصویری از اکوکمپی جذاب در ایران و مناسب برای کویرگردی

 

اکوکمپ ها و اهمیت آن ها

در سال های اخیر، مسائل زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست، بسیار پرطرفدار شده است و علاقه مندان زیادی پیدا کرده است. سال ها است که در روز جهانی زمین، دوست داران و حامیان محیط زیست جمع می شوند و مراسم مختلفی را برگزار می کنند. این مراسم ها در حقیقت لحظاتی ویژه برای آگاهی دادن مردم در مورد اهمیت طبیعت جهان و بحران تغییرات اقلیمی است.

اما، در جهان اطراف ما و حتی در نقاط مختلف ایران خودمان هم، مکان هایی هستند که در آن جا، هر روز، روز زمین است. این مکان ها در جهت احترام به محیط زیست برای تمام علاقه مندان به داشتن جهانی با طبیعت زنده و شاداب طراحی شده اند.

این مکان ها، در واقع اقامتگاه هایی جذاب و دوست داشتنی هستند، که فرصت گذراندن اوقاتی خوش و تجربه اقامت در آن ها را نباید از دست داد. این اقامتگاه های دیدنی، همان اکوکمپ ها هستند. ما پیشنهاد می کنیم تا پایان همراه ما باشید تا تمام دانستنی های لازم از اکوکمپ های ایران و ویژگی ها مرتبط با آن ها را به دست بیاورید.

 

اکوکمپ ها، ویژگی های لوکس و امکاناتی مناسب

 

تاریخچه جهانی اکوکمپ

برای معرفی اکوکمپ ها، لازم است با پدیده ای به اسم اکولاژ آشنا شویم...

 

اکولاژ چیست؟

اکولاژ در حقیقت به اقامتگاه هایی اشاره دارد که برای اولین بار در جهان، حدود 30 سال پیش ایجاد شدند. این اقامتگاه ها با سایر اقامتگاه های قبل از خود نظیر هتل ها، مسافرخانه ها و ... دارای تفاوت هایی اساسی بودند.

اکولاژ ها تاکید شدیدی بر طبیعت محوری داشتند. به همین دلیل اقامتگاه هایی شامل اکولاژها می شدند که در مناطق دنج و دور از شهرها با رعایت قوانین خاص و احترام به طبیعت برپا می شدند. حضور فیزیکی این اقامتگاه ها هیچگونه آسیبی به محیط اطراف وارد نمی کرد.

هدف اصلی اکولاژها حفظ محیط زیست، جلوگیری از آسیب به طبیعت و افزایش پیوند انسان با آن  و دور کردن گردشگران و مسافران از زندگی روزمره شهری بود.

با استقبال گردشگران از اکولاژ ها و رونق این شاخه از گردشگری، انواع مختلفی از اکولاژ ها ایجاد شد که هر یک رویکرد خاص خود را برای حفظ طبیعت اطرافشان داشتند. در این بین، اکوکمپ ها پرطرفدارترین نوع از انواع اقامتگاه های اکولاژ می باشند.

 

اکوکمپ چیست؟

این ماجرا ادامه پیدا کرد، تا جایی که اکوکمپ ها امروزه در ایران و جهان، از جذاب ترین نوع اقامتگاه ها برای گردشگری و تجربه مسافرت هایی خاص محسوب می شوند. اکوکمپ ها به همراه ویژگی های محبوب خود، نوع ویژه از اقامت را برای ما به ارمغان می آورند. اقامت هایی که ما را از روزمرگی های زندگی شهری دور می کنند و اصول زندگی سالم و هیجان انگیز همگام با طبیعت را یادآور می شوند.

 

 

اکوکمپ های به چه اشکالی هستند؟

همانطور که اشاره کردیم، اکوکمپ ها نوع ویژه ای از اقامتگاه های بومی و سنتی محسوب می شود. علاوه بر بومی بودن و پیروی از قوانین طبیعت، اکوکمپ ها در منطقه ای خاص و بکر با چشم اندازهایی فوق العاده قرار گرفته اند.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم اکوکمپ ها به شکل های گوناگونی نظیر خانه های سنتی و بومی، خانه های گنبدی، کلبه های چوبی و ... ، چادرهای عشایری، خیمه یا اتاقک هایی ساده با تزئینات ویژه هستند. تزئینات و طراحی پیاده شده در انواع اکوکمپ ها با رعایت احترام به طبیعت و همچنین استفاده از فرهنگ و آداب و رسوم مردمان منطقه ای است که اکوکمپ در آن قرار دارد. علت اصلی رعایت آداب و رسوم های محلی علاوه بر جذب هرچه بیشتر توریست ها و مسافران، این است که بسیاری از اکوکمپ ها در مناطق مختلف توسط بومیان همان مناطق اداره می شود.

پس به طور کلی برخی از جذاب ترین ویژگی اکوکمپ ها می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

1- قرارگیری در طبیعت و مکانی بکر و جذاب

2- اکوکمپ ها به شکل خانه های بومی، سوئیت های مختلف، خیمه ها و چادرهای سنتی هستند.

3- اکوکمپ های هر منطقه معمولا توسط اهالی و بومیان همان منطقه اداره می شوند.

4- علاوه بر رعایت آداب و رسوم در طراحی اکوکمپ ها، از میهمانان نیز مطابق با آیین و رسوم بومی همان منطقه پذیرایی می شود!

 

تصویری از اکوکمپ با تم خانه های بومی و سنتی

 

تاریخچه اکوکمپ در ایران

ایجاد نخستین اکوکمپ ها در ایران، تقریبا به یک دهه قبل باز می گردد. زمانی که اکوکمپ ها هنوز به اندازه امروز معروف و محبوب نبودند. جالب است بدانید، نخستین اکوکمپ های ایران، اکثرا در اطراف شهر اصفهان تشکیل شدند.

بعد ها باتوجه به رونق و استقبال گردشگران داخلی و خارجی از اکوکمپ ها ایران، این پدیده تبدیل به یکی از پرطرفدارترین حوزه های گردشگری ایران در زمینه اقامت های بوم گردی شد.

از مهم ترین مزیت ها و ویژگی های اکوکمپ ها این است که در سال های اخیر باتوجه به افزایش درخواست ها برای استفاده از این خدمت اقامتی و بوم گردی، در حال حاضر اکثر اکوکمپ ها ایران، به صورت رسمی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی می باشند. به همین خاطر می توانید به راحتی اکوکمپ مورد علاقه تان را در هر نقطه از ایران انتخاب و رزرو کنید.

 

تصویر نمونه ای از اکوکمپ های ایران در قالب چادرهای عشایری

 

اکوکمپ ها ایران شامل چه تورهایی می شوند؟

همانطور که گفتیم باتوجه به تنوع اقلیمی ایران، در هر فصل طیفی گسترده از انواع اکوکمپ ها برای انتخاب پیش رو شما خواهد بود. از جمله اکوکمپ های ایران می توان به تورهای کویر نوردی، تورهای کوهستانی، تورهای جنگل نوردی ... اشاره کرد. البته هر کدام از این اکوکمپ ها منطقه و فصل ویژه خود را می طلبند. فراموش نکنید که اکوکمپ های ایران نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان دائمی و برخی دیگری به صورت فصلی برپا می شوند و همیشه قابل دسترس نیستند.

 

آیا اکوکمپ های ایران، گزینه های مناسبی برای اقامت و گردشگری هستند؟

می دانید که ایران جز 5 کشوری است که بیشترین تنوع طبیعی را دارد؟؟ موقعیت جغرافیایی ویژه و 4 فصل بودن ایران، در کنار وجود انواع پوشش های گیاهی سبب ایجاد این جایگاه ویژه برای ایران شده است. حال، در کنار این تنوع گسترده طبیعی، وجود فرهنگ ها، اقوام و سنت ها متفاوت، ایران را تبدیل به گزینه ای شگفت انگیز برای ایجاد انواع اکوکمپ ها با ویژگی ها و قابلیت های گوناگون کرده است. از اکوکمپ های کویری گرفته و تا اکوکمپ های کوهستانی، همگی در ایران قابل دسترسی می باشند.

 

اکوکمپ ها و ویژگی هایی جذاب و مناسب برای اقامت

 

اکوکمپ ها و برخی از تفریحات آن ها !

اکوکمپ ها علاوه بر دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد منطقه ای برای اقامت، به گونه ای طراحی می شوند که امکان انجام تفریحات گوناگون در طول اقامتتان برای شما فراهم می شود... بسته به نوع اکوکمپ و منطقه جغرافیایی آن این تفریحات متفاوت هستند.

  • رصد ستارگان
  • شترسواری در کویر
  • بازدید از مزارع ارگانیک و گشت و گذار در آن ها
  • صخره نوردی
  • انجام ورزش های مختلف مانند یوگا، دوچرخه سواری و ...
  • تماشای گله حیوانات مختلف از جمله اسب های وحشی
  • آشنایی با آداب و رسوم مختلف ایرانی
  • معاشرت با اقوام گوناگون و تجربه زندگی کردن به شیوه آن ها مانند عشایر و ...

 

انجام ورزش هایی مانند یوگا در طول اقامت در اکوکمپ ها

 

مهم ترین مزیت اکوکمپ ها چیست؟ و یک اکوکمپ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

اکوکمپ ها خلوت، دنج و سرشار از آرامش هستند

اکوکمپ ها معمولا کوچک هستند و  تعداد واحدهای اقامتی آن ها چندان زیاد نیست. به همین خاطر شلوغی ها و رفت و آمد های فراوانی در آن ها دیده نمی شود؛ از این بایت اکوکمپ ها مناسب برای داشتن اقامتی سرشار از آرامش هستند.

 

با اکو کمپ ها، از زندگی شهری دور شوید

عدم دسترسی به برخی از امکانات دست و پاگیر و تکنولوژی ها، شما را با چهره ای دیگر و البته بسیار جذاب تر، از طبیعت اطرافتان آشنا می کند. اکوکمپ ها مناسب ترین گزینه برای تجربه بهترین لحظه ها هستند.

 

اکوکمپ ها و هوای فوق العاده

باتوجه به موقعیت ویژه و قرارگیری اکوکمپ ها در طبیعت بکر، می توان گفت تمام اکوکمپ ها بخصوص اکوکمپ های ایران، از انواع آلودگی ها، نظیر آلودگی های آب و هوایی، صوتی و ... دور می باشند.

 

دوری از هوای آلوده و انجام تفریحاتی مانند دوچرخه سواری در اکوکمپ ها

 

اکومپ ها و آداب و رسوم سنتی

اکوکمپ های مناطق مختلف توسط اقوام و بومیان همان مناطق اداره می شوند. به همین خاطر در زمان اقامت خود، می توانید با آداب و رسوم جالب اقوام مختلف ایران آشنا شوید. همچنین زندگی به سبک اقوام مختلف را تجربه خواهید کرد.

 

تجربه سِحرانگیز ترین لحظات در اکوکمپ ها

تصور کنید در بیابان ها دیدنی ایران در حال قدم زدن برای رسیدن به چادر خود هستید و در زمان خوابیدن مشغول شمارش ستاره ها !! مجموع این  تصاویر، خاطراتی دلفریب هستند که هیچگاه در زندگی روزمره برای شما رخ نخواهند داد. برای داشتن سفری ماجراجویانه و فوق العاده پیشنهاد می کنیم حتما اکوکمپ ها را تجربه کنید.

 

تصویری از اکوکمپ با چادر برای ارائه خدمات اقامتی

 

امکان معاشرت و آشنایی با افراد جدید

برنامه های مختلف اکوکمپ ها مانند گردش های دسته جمعی، نشستن دور آتش و ... همه و همه شما را یاری می کنند تا با افراد جدید معاشرت کنید. دوستانی جدید بیابید و از تجربه های خود بگویید. با آن ها گپ بزنید و برای مثال  کتاب هایتان را به اشتراک بگذارید ...

 

اکوکمپ ها  و راهنماهای خبره

اکوکمپ ها معمولا داری رهبر تور هستند که از این بابت شما را یاری می کنند تا از تک تک لحظاتتان در طول اقامت در اکوکمپ ها استفاده کنید و زمانتان هرگز هدر نخواهد شد. وجود راهنماهای محلی قابل اعتماد، باتجربه و دارای شناخت کافی از محیط اطراف اکوکمپ، باعث می شوند تا ماجراجویانه ترین سفرتان را داشته باشید.

 

راهنماهای تور خبره و حرفه ای در اکوکمپ ها

 

سوالاتی که ممکن است در مورد اکوکمپ ها برایتان پیش بیاید؟

 

آیا امکان دارد در اکوکمپ ها خسته شویم؟

در نگاه اول، شاید با خود بگویید بدون امکانات امروزی مختلف مانند تلویزیون و ... چگونه می توانیم مدت اقامت خود را بگذرانیم. به همین خاطر عده ای با خود می گویند ممکن است خسته شویم!! اما در ابتدا لازم است یادآوری کنیم که برخی از اکوکمپ های ایران، انواع امکانات رفاهی و لوکس را در حد بهترین هتل ها ارائه می دهند.

همچنین کافی است که از اتاقتان خارج شوید تا محیط اطرافتان شما را به وجد بیاورد. در این لحظه است که صورت جدیدی از زندگی را مشاهده می کنید که دل کندن از آن برایتان بسیار سخت خواهد بود.... پیشنهاد می کنیم تجربه کنید!!

 

آیا در اکوکمپ ها ایران امکان شارژ تلفن همراه و دوربین وجود دارد؟

بله. بسیاری از اکوکمپ ها با استفاده از پنل های خورشیدی که از منابع تجدید پذیر استفاده می کنند، انرژی لازم برای تامین برق مورد نیاز میهمانان خود را فراهم می کنند. با برق تولیدی در اکوکمپ ها، میهمانان می توانند تلفن های همراه، دوربین و سایر وسایل برقی خود را شارژ کنند.

 

استفاده از باتری های خورشیدی در اکوکمپ ها

 

آیا در اکوکمپ های ایران امکان دسترسی به اینترنت وجود دارد؟

بله. البته این امکان بستگی به محل قرار گیری اکوکمپ شما نیز دارد. درحال حاضر بسیاری از اکوکمپ های ایران، مجهز به اینترنت پرسرعت می باشند. اما پیشنهاد می کنیم بیشتر با خودتان و طبیعت اطرافتان وقت بگذرانید. به اطرافتان توجه کنید و در مدت اقامتتان در اکوکمپ سعی کنید از زندگی شهری و تکنولوژی دور شوید.

 

و در پایان...

درست است رزرو هتل های لوکس و مجلل که سرشار از رفاه هستند، سبکی جذاب و فوق العاده برای اقامت و گردشگری محسوب می شوند؛ اما، یادآور می شویم که یک اکوکمپ مناسب نیز، تمام امکانات رفاهی و لازم را برای شما فراهم خواهد کرد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که اقامت در اکوکمپ های ایران را حتما تجربه کنید. مطمئنا این اقامت ها، تبدیل به دوست داشتنی ترین تجربه های شما از ایرانگردی خواهند شد!!

 

تصویری از اکوکمپ های ایران

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار