مهم ترین نکات سفر در دوران بارداری، به مناسبت روز مادر


به مناسب روز مادر، مجله گردشگری هتل یار، ضمن تبریک این روز عزیز به تمام مادران جهان، در مقاله ای تخصصی و ویژه قصد داریم شما را با مجموعه نکات مهم و کاربردی به منظور حفظ سلامت مادران باردار در طول سفر آشنا کنیم...

شاید پیش خودتان فکر کنید سفر کردن در حین بارداری خطرناک است. اما به گفته پزشکان متخصص، سفر کردن در دوران بارداری، نه تنها خطرناک نیست؛ بلکه در مواردی باعث حفظ و تقویت روحیه مادران باردار نیز می شود؛ البته رعایت نکاتی تخصصی و مهم ضروری است. در ادامه مجموعه ای از مهم ترین نکاتی که باید قبل قبل از سفر در حین بارداری بدانید را آماده کرده ایم تا با رعایت این نکات، سفری بی خطر و به دور از استرس را تجربه کنید.

 

 

5 نکته مهم که موجب کاهش استرس مادران باردار در حین سفر می شود:

1. محل اقامت خود را قبل از سفر انتخاب و رزرو کنید. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکان رزرو آنلاین هتل های ایران و دیگر نقاط جهان، به شما توصیه می کنیم پس از مشاهده هتل های شهر مقصد خود نسبت به رزرو هتل پیش از سفر اقدام کنید.

2. توصیه می شود قبل از سفر اطلاعات دقیقی از آب و هوای شهر یا کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید تهیه کنید. ممکن است تفاوت زیاد آب و هوایی باعث ایجاد ناراحتی در مادران باردار شود.

3. حتماً تنقلات بهداشتی لازم را قبل از سفر خود تهیه کنید. سعی کنید در صورت امکان وعده های غذایی را در مکان های بهداشتی و تمیز میل بفرمایید.

4. از روز قبل از سفر چمدان خود را ببندید. وسایل و مدارک لازم را از روز قبل سفر آماده کنید و بدون هیچ استرسی سفر خود را شروع کنید.

5.قبل از سفر با پزشک خود ملاقات کنید. تمام سؤالات و نگرانی های خود را نسبت به سفر از پزشک معالج خود بپرسید و با خیال راحت به سفر بروید.

 

 

برای سفر در دوران بارداری، به همراه داشتن این مدارک ضروری است:

  • به همراه داشتن دفترچه درمانی
  • مکمل و داروهای بارداری
  • آخرین نتایج آزمایش ها
  • به همراه داشتن گواهی و نامه مخصوص پزشک
  • کیف وسایل کودک (در هفته های آخر بارداری ضروری است.)
  • نکته مهم: هفته های آخربارداری، پرواز با هواپیما ممنوع است. در صورتی که برای مسافرت از خودرو شخصی استفاده می کنید، حتماً مسیرهای اصلی و مطمئن را انتخاب کنید تا در صورت لزوم، امدادرسانی های ویژه در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.

 

 

 

سؤالات پر تکرار شما در خصوص مسافرت خانم ها در دوران بارداری:

 

سفر کردن تا چندماهگی خطری ندارد؟

سفر کردن خانم های باردار اگر حاملگی پرخطر یا سابقه بیماری های خاصی نداشته باشند تا هشتمین ماه بارداری بلامانع است؛ اما، به طور کلی زمان مناسب برای مسافرت از هفته چهاردهم بارداری تا پایان ماه هفتم بارداری است. این نکته را فراموش نکنید که لازم است حتماً قبل از سفرکردن با پزشک خود مشورت کرده و نظر او را نسبت به سفر خود بدانید.

 

تا چند ماهگی مسافرت با هواپیما در بارداری امکان پذیر است؟

به طور کلی اکثر خطوط هواپیمایی بعد از هفته 36 ام اجازه پرواز به خانم های باردار را نمی دهند. در برخی خطوط هوایی سخت گیری ها بیشتر بوده و فقط تا پایان ماه ششم خانم های باردار اجازه پرواز دارند. البته پیشنهاد می شود، پیش از تهیه بلیط حتماً در این خصوص از هواپیمایی مورد نظر، اطلاعات و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

 

آیا تفاوت آب و هوایی مشکل ساز است؟

در برخی موارد پزشکان مقصدی را که از نظر آب و هوا تفاوت دارد به مادران باردار توصیه می کنند. دلیل آن بهبود تهوع و ویارهای دوران بارداری است.

 

آیا می توان در هفته های آخر بارداری سفر کنیم؟

در اکثر موارد سفر کردن در هفته های آخر بارداری پیشنهاد نمی شود. اگر سفر ضروری پیش آمد حتما قبل از سفر با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

در چه صورت سفر کردن به مادران باردار پیشنهاد نمی شود؟

اگر به گفته پزشک خود بارداری پرخطری دارید یا بیماری ژنتیک و ارثی خاصی دارید که ممکن است خطرساز شود بهتر است از سفر کردن بپرهیزید.

 

 

و در پایان...

علاوه بر تبریک مجدد روز مادر به تمام مادران، امیدوار هستیم با رعایت نکات این مطلب،  تمامی مادران امن ترین و خاص ترین سفر دوران بارداری خود را تجربه کنند.

 

منبع:  مجله تخصصی گردشگری هتل یار