وسایل ضروری برای سفر طبیعت گردی| بخش اول


به روز رسانی شده در تاریخ  1399.10.9

سفر به سبک طبیعت گردان بسیار هیجان انگیز تر آن است که فکرش را بکنید. موضوعی که از سفر به سبک طبیعت گردان هیجان انگیز تر است، بحث سفر های ناگهانی است که دلتان می خواهد به سفر بروید و ظرف چند ساعت بعد در جاده باشید. هر مقصدی را که انتخاب کرده باشید، مهم ترین وسیله ای که با خودتان میبرید، کوله پشتی مجهزتان است.

 

طبیعت گردی

 

 این وسیله جادویی مملو از تمام مایحتاج شما در دل طبیعت است. خیلی از افراد بنا به سلیقه شخصی وسایلی را با خود میبرند که ضروری نبوده و به همراه داشتنشان تنها اضافه کاری است. شمال یا جنوب، کنار دریا یا کویر، هر کجای این کره خاکی که مقصدتان باشد، لیستی از وسایل ضروری وجود دارد که باید حتما به همراه داشته باشید.

اگر می خواهید سفر پیش رویتان بدون نقص باشد، برای خواب  و خوراک و نشستن و برخاستن به مشکل نخورید حتما این ٥ قلم جنس را در سفرتان با خود همراه داشته باشید. زمانی که در حال برنامه ریزی برای سفرتان هستید، آنها را در لیست وسایلی قرار بدهید که باید داخل کوله مجهزتان بگذارید. اگر این وسایل را ندارید، فراموش نکنید که قبل سفر حتما تهیه کنید.

 

ماجراجویی به سبک طبیعت گردی

 

چادر مسافرتی

خیلی مهم است چادری که برای اقامت شبانه در طبیعت می خرید، مناسب باشد. یک انتخاب نادرست می تواند باعث بر هم خوردن برنامه های سفر شما شده و خاطره ای بد را برایتان رقم بزند. چرا که سبب می شود به جای خوابیدن در کنار رودخانه یا طبیعت زیبا، مجبور شوید به دنبال مسافرخانه و جایی دیگر برای خواب بگردید. مطمئن باشید بدترین خاطره های سفرتان در زمان تاریکی شب است. اما اگر در انتخاب چادر دقت کرده باشید، میتوانید سفر خوبی رو تجربه کنید.

 اینکه میگوییم چادری مناسب منظورمان این است که چادری بسیار گران قیمت تهیه کنید، اصلا اینطور نیست. در هنگام خرید چادر باید به کیفیت و جنس پارچه چادر توجه کنید که در واقع مهم ترین مساله در زمان خرید چادر سفری است. بهترین جنس برای چادرهای مسافرتی، درواقع جنس شمعی ضد آب بوده، که هم مانع ورود آب در زمان بارش باران می شود و هم سبک است.

چادرهای مسافرتی معمولا بر دو نوع هستند؛ فنری یا عصایی. چادرهای فنری بسیار سریع باز می شوند اما قول نمی دهیم به همان سرعت هم بتوانید جمعشان کنید. اگر برای برپا کردن چادر عجله دارید، این مدل از چادرهای سفری برای شما مناسب است. اما از آن جاییکه مسافرها معمولا برای باز و بسته کردن این چادرها عجله می کنند، در مدت زمان کوتاهی پارچه چادر آسیب می بیند و شروع به پاره شدن می کند.

 

چادر مسافرتی

 

قیمت چادرهای فنری نسبت به چادرهای عصایی کمتر است، در عین حال برای برپا کردن چادرهای عصایی باید زمان بیشتری بگذارید و با حوصله پایه های فنری رو بهم وصل کنید، فنرها رو از داخل چادر رد کنید و انتهای آنها را درون زمین میخ کنید. فراموش نکنید انتخابتان هرکدام از این دو مدل چادر بود، کاور چادر هم برایش تهیه کنید تا در مواقع بارندگی از اینکه آب وارد نمی شود، کاملا مطمئن باشید.

برای خرید چادرهای مسافرتی می توانید به فروشگاه های زنجیره ای یا فروشگاه های لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی که در اطراف میدان منیریه و میدان سپاه هستند، بروید. فروشگاه های اطراف میدان سپاه قیمت مناسب تری را برای اجناسشان به شما خواهند گفت.

 

کیسه خواب

کیسه خواب تقریبا وسیله ای شخصی است و هر کس باید برای خودش یک کیسه خواب داشته باشد. ابعاد سایز کیسه خواب باید برای هر فرد متناسب با اندامش باشد، طوریکه فرد درون آن کمی جای حرکت داشته باشد. علاوه بر این باید دما و حرارت بدن را حفظ کند. کیسه خواب هایی که در فروشگاه می بینید معمولا از جنس پر قو یا الیاف مصنوعی هستند. قطعا میدانید که این دو جنس تفاوت زیادی در میزان حفظ حرارت بدن دارند.

 

کیسه خواب راحت

 

کیسه خوابی که با پر قو پر شده باشد، قطعا گرانتر، سبکتر و انعطاف پذیرتر خواهد بود. علاوه بر موارد ذکر شده، بسیار گرمتر است و بهتر از موارد دیگر دمای بدن را حفظ می کند. برای اینکه پر های داخل کیسه خوابتان به مرور زمان و تحت فشار خاصیت خود را از دست ندهند، لازم چند نکته را رعایت کنید. سعی کنید بعد از سفرتان به جای اینکه آن را به صورت لوله شده در جایی بگذارید، آن را باز کرده و زیر تخت خوابتان قرار بدهید، یا از جایی آویزانش کنید. باید بدانید که باید از  کیسه خواب پر حسابی مراقبت کنید تا طول عمر آن کم نشود.

کیسه خواب هایی که با الیاف مصنوعی پر شده اند ارزان تر هستند. زمانی که خیس شوند تا حدی خاصیت گرمایی خود را حفظ می کنند. این نوع از کیسه خواب ها را نمی شود مثل کیسه خواب های پر شده از پَر فشرده کرد و معمولا سنگین تر هستند. متاسفانه به مرور زمان خاصیت پف کردن و حفظ گرما را به مرور زمان از دست می دهند. برای خرید کیسه خواب به شما توصیه میکنیم به میدان سپاه بروید و از آنجا خرید کنید. از فروشگاه های زیرپله ای قدیمی می توانید اجناس آمریکایی ارزان قیمت هم پیدا کنید.

 

کیسه خواب مسافرتی

 

جمع بندی

در قسمت دوم این مطلب وسایل کاربردی دیگری معرفی می شود که می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید. با ما همراه باشید تا مجموعه وسایل سفر طبیعت گردی خود را کامل کنید.