برای هر سفری به سبک طبیعت گردی باید این وسایل رو داشت: قسمت اول


سفر به سبک طبیعت گردان بسیار هیجان انگیز است، از آن مهیج تر این است که ناگهان دلتان بخواهد بروید سفر و ظرف چند ساعت بعد در جاده باشید. هر مقصدی را که انتخاب کرده باشید، مهمترین وسیله ای که با خودتان میبرید، کوله پشتیتان است. این وسیله جادویی مملو از تمام مایحتاج شما در دل طبیعت است. خیلی ها هم بنا به سلیقه شخصی وسایلی با خود میبرند که ضروری نیست و به همراه بردنشان فقط بار کشیدن است. شمال یا جنوب، کنار دریا یا کویر، هرجا که مقصدتان باشد، یک سری وسایل را حتما باید با به همراه داشته باشید.

اگر میخواهید سفرتون بدون نقص باشد، برای خواب  و خوراک و نشستن و برخاستن به مشکل نخورید حتما این ٥ قلم جنس را با خود به سفر ببرید، زمانی که دارید برای سفرتان برنامه ریزی میکنید، آنها را در لیست وسایلی قرار بدهید که باید داخل کوله بگذارید، اگر این وسایل را ندارید، فراموش نکنید که قبل سفر حتما تهیه کنید.

چادر مسافرتی؛

خیلی مهم است چادری که برای اقامت شبانه در طبیعت میخرید، مناسب باشد، یک انتخاب نادرست میتواند باعث بر هم خوردن برنامه های سفر شما بشود و باعث شود که به جای خوابیدن در کنار رودخانه یا طبیعت زیبا، مجبور شوید بدنبال مسافرخانه و جایی دیگر برای خواب بگردید. مطمئن باشید بدترین خاطره های سفرتان در زمان تاریکی شب است. اما اگر در انتخاب چادر دقت کرده باشید، میتوانید سفر خوبی رو تجربه کنید. اینکه میگوییم چادری مناسب منظورمان این است که چادری بسیار گران قیبمت تهیه کنید، اصلا اینطور نیست. در هنگام خرید چادر باید به کیفیت و جنس پارچه چادر توجه کنید که در واقع مهمترین مساله در زمان خرید چادر سفری است. بهترین جنس برای چادرهای مسافرتی، درواقع جنس شمعی ضدآب است، هم مانع ورود آب در زمان بارش باران میشود و هم سبک است.

چادرهای مسافرتی معمولا بر دو نوع هستند؛ فنری یا عصایی. چادرهای فنری بسیار سریع باز میشوند اما قول نمیدهیم به همان سرعت هم بتوانید جمعشان کنید. اگر برای برپا کردن چادر عجله دارید، این مدل از چادرهای سفری برای شما مناسب است. اما از آنجاییکه مسافرها معمولا برای باز و بسته کردن این چادرها عجله میکنند، در مدت زمان کوتاهی پارچه چادر آسیب میبند و شروع به پاره شدن میکند. قیمت این چادرها نسبت به چادرهای عصایی کمتر است، در عین حال برای برپا کردن چادرهای عصایی باید زمان بیشتری بگذارید و با حوصله پایه های فنری رو بهم وصل کنید، فنرها رو از داخل چادر رد کنید و انتهای آنها را درون زمین میخ کنید. فراموش نکنید انتخابتان هرکدام از این دو مدل چادر بود، کاور چادر هم برایش تهیه کنید تا در مواقع بارندگی از اینکه آب وارد نمیشود، کاملا مطمئن باشید.

برای خرید چادرهای مسافرتی میتوانید به فروشگاه های زنجیره ای یا فروشگاه های لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی که در اطراف میدان منیریه و میدان سپاه هستند، بروید. فروشگاه های اطراف میدان سپاه قیمت مناسب تری را برای اجناسشان به شما خواهند گفت.

کیسه خواب؛

کیسه خواب تقریبا وسیله ای شخصی است و هر کس باید برای خودش یک کیسه خواب داشته باشد. ابعاد  سایز کیسه خواب برای هر فرد باید متناسب با اندامش باشد، طوریکه فرد درون آن کمی جای حرکت داشته باشد. علاوه بر این باید دما و حرارت بدن رو حفظ کند. کیسه خواب هایی که در فروشگاه میبینید معمولا از جنس پر قو یا الیاف مصنوعی هستند. قطعا میدانید که این دو جنس تفاوت زیادی در میزان حفظ حرارت بدن دارند.

کیسه خوابی که با پر قو پر شده باشد، قطعا گرانتر خواهد بود، سبکتر و انعطاف پذیرتر خواهد بود. علاوه بر موارد ذکر شده، بسیار گرمتر است و بهتر از موارد دیگر دمای بدن را حفظ میکند. برای اینکه پرهای داخل کیسه خوابتان به مرور زمان و تحت فشار خاصیت خود را از دست ندهند، بهتر است بعد از سفرتان به جای اینکه آن را بصورت لوله شده در جایی قرار بدهید، آن را باز کنید و زیر تختخوابتان قرار بدهید، یا از جایی آویزانش کنید. باید بدانید که باید از  کیسه خواب پر حسابی مراقبت کنید تا طول عمر آن کم نشود.

کیسه خواب هایی که با الیاف مصنوعی پر شده اند.ارزان تر هستند، و زمانی که خیس شوند تا حدی خاصیت گرمایی خود را حفظ میکنند. این نوع از کیسه خواب ها را نمیشه مثل کیسه خواب های پر شده از پَر فشرده کرد و معمولا سنگین تر هم هستند. متاسفانه به مرور زمان خاصیت پف کردن و حفظ گرما رو به مرور زمان از دست میدهند. برای خرید کیسه خواب به شما توصیه میکنم به میدان سپاه بروید و از آنجا خرید کنید. از فروشگاه های زیرپله ای قدیمی میتوانید اجناس آمریکایی ارزانقیمت هم پیدا کنید.