غذای سنتی مشهد


وقتی صحبت از خوراک های سنتی و غذاهای معروف مشهد به میان می آید، فهرستی از خوشمزه ترین ها در ذهنتان شکل می گیرد. اما آیا غذای معروف مشهد را می شناسید؟ به غذاهای سنتی مشهد علاقه دارید؟ دراینجا قصد داریم غذای معروف و سنتی مشهد را معرفی کنیم. البته چون ذائقه ها متفاوت است، به یک غذا بسنده نمی کنیم و لیستی از چند غذای سنتی مشهد در اختیارتان قرار می دهیم تا براساس سلیقه خود دست به انتخاب بزنید و طعم بی نظیر آنها را بچشید.

مطلب مرتبط:

بهترین رستوران ها در مشهد

 

1.‌ شله مشهدی، معروف ترین غذای سنتی مشهد

یکی از غذاهای سنتی و معروف مشهد، با طعمی متفاوت، شله مشهدی است. شله مشهدی پرطرفدار ارزش غذایی زیادی دارد. استفاده حبوبات در شله مشهدی، آن را به غذایی مقوی تبدیل کرده است. در تهیه شله مشهدی از حبوباتی مثل لوبیا چیتی، ماش، عدس و لوبیا رشتی استفاده می شود. البته برنج، گوشت و ادویه هایی مثل زردچوبه و فلفل نیز در پخت شله مشهدی کاربرد دارند. استفاده از گوشت تازه یکی از فوت های کوزه گری در پخت شله مشهدی محبوب است. تهیه این غذا به زمان زیادی نیاز دارد.

 

تصویر شله مشهدی غذای سنتی و محبوب مشهد

 

2. پلو مخلوط مشهدی، غذایی رنگارنگ

از جمله غذاهای سنتی و معروف مشهد است که بسیار لذیذ و خوشمزه است. این غذا شبیه به لوبیا پلو و استانبولی است. برای پخت پلو مخلوط مشهدی از هویج، رب، گوشت، پیاز و برنج استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم پلو مخلوط مشهدی را با ته دیگ سیب زمینی یا نان درست کنید تا همه همراه غذا انگشت هایشان را هم نوش جان کنند!

 

عکس پلومخلوط لذیذ مشهدی از غذاهای سنتی مشهد

 

3. چنگالی، عصرانه معروف و لذیذ مشهد

این غذای متفاوت با اسم عجیب و غریب از عصرانه های خوشمزه مشهدی هاست. نام اصلی اش «چنگ مالی» است. منظور از چنگال همان انگشتان دست است. برای تهیه چنگالی کافی است روغن، نان خوردشده و بیات و عسل یا شکر داشته باشید. اجازه می دهید روغن در ماهی تابه داغ شود، سپس نان ها را اضافه می کنید. درآخر هم عسل یا شکر می زنید. در برخی از شهرهای ایران مثل یاسوج و سیستان چنگالی دیده می شود. فقط روغن حیوانی در آنها به کار می رود.

 

چنگالی مشهدی، غذای سنتی مشهد ، آماده دشده با شیره انگور

 

4. آش لخشک، غذایی بسیار مقوی و خوشمزه

در این غذای معروف و سنتی مشهد از عدس، رشته، پیازداغ، سیرداغ و نعناع استفاده می شود. شبیه به آش رشته خودمان است با این تفاوت که به جای همه حبوبات فقط از عدس استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم آش لخشک مشهد را امتحان کنید،‌فوق العاده است.

 

عکس آش لخشک مشهدی از غذاهای خوشمزه و سنتی مشهد

 

5. اشکنه قورت مشهد

این غذای سنتی و معروف مشهد سرشار از کلسیم است. همان کله جوش خودمان است؛ یعنی کافی است کشک، پیازداغ،‌ نعناداغ، مغز گردو و ادویه داشته باشید،‌به راحتی می توانید اشکنه قورت آماده کنید.

 

اشکنه قورت مشهدی، غذای سنتی  مشهد

 

6. آش ماستی مشهد

شاید تا به حال نمی دانستید آش ماستی از غذاهای سنتی مشهد است. آش ماستی در هر کجای مشهد به نوعی آماده می شود، به همین دلیل این آش خوشمزه در مشهد و سبزوار متفاوت است. درکل، مواد لازم برای تهیه این آش لپه، سینه مرغ، نعنا، برگ بو، شوید خشک، ادویه و ماست است.

 

تصویر آش ماستی مشهدی، غذای سنتی و متفاوت  مشهد

 

  

غذای سنتی مشهد را  که همه می شناسید،‌ همان شله مشهدی معروف است، اما در کنار شله مشهدی همان طور که گفتیم غذاهای سنتی مشهدی دیگری هم هستند که می توانید امتحانشان کنید. در این بخش از مجله گردشگری هتل یار، چند غذای سنتی مشهد را معرفی کردیم. می توانید یکی را انتخاب نمایید و هرچه زودتر آماده کنید تا طعمی متفاوت از دیار خراسان را بچشید.