5 موزه پر بازدید جهان


موزه ها سال هاست که منبع علمی، فرهنگی و تاریخی بوده اند و با افزایش سفرها، به تدریج هر سال علاقه به این مکان ها افزایش می یابد. سال گذشته، موزه های جهان، بیش از 20 میلیون بازدید کننده داشته اند. این نشان دهنده افزایش 2.5٪ در مقایسه با سال گذشته(2017) است. برای نشان دادن اهمیت موزه ها و نقش پررنگ آن ها در صنعت گردشگری، همراه باهم، به بررسی 5 موزه پربازدید جهان که دیدنی ترین ها هستند می پردازیم.

1- موزه لوور . فرانسه . (8.1 میلیون بازدید کننده در سال)

موزه لوور، یکی از بزرگترین موزه های هنر در جهان است. در ابتدا موزه لوور، یک قلعه برای پادشاهان فرانسوی بود که توسط فیلیپ آگوستوس در سال 1190 بنا گشت. در تاریخ 8 نوامبر 1793 برای نخستین بار درب های لوور به عنوان یک موزه به روی عموم گشوده شد.

 

لوور دارای یک فضای تقریبا 195 هزار متر مربع است و دارای یک نمایشگاه  60،600 متر مربعی است که به هفت سایت عمده تقسیم می شود و از هنر تمدن اتروسک ) تمدنی با تبار هندواروپایی(  تا هنر اسلامی را شامل می شود. درضمن نقاشی هایی از برجسته ترین نقاشان از روبنس، رامبراند، تیتین تا ورمیر در موزه لوور وجود دارد. اگرچه معروف ترین اثر آن در حال حاضر، مونا لیزا (معروف به لبخند ژوکوند) نقاشی شده توسط لئوناردو داوینچی است.

 

2- موزه ملی هوا فضا . واشنگتن . (7 میلیون بازدیدکننده در سال)

موزه ملی هوا و فضا، در سال 1946 تحت نام موزه ملی هوایی، به عنوان مرکز تحقیقات تاریخ علم حمل و نقل هوایی و مسافرت فضایی تاسیس شد. این موزه حدود 60000 مصنوعات را شامل می شود که تقریبا همه آنها اصلی و کاملا واقعی هستند.

موزه به دو ساختمان تقسیم می شود: یک ساختمان در بازاریست واقع در واشنگتن دی سی و دیگری در فرودگاه بین المللی دالس واشنگتن می باشد. مهمترین موارد ارزشمند و دیدنی این موزه عبارت اند از: ماژول فرماندهی آپولو 11، کپسول مرکوری دوستی 7 (اولین کپسول سرنشین‌دار ایالات متحده امریکا) و همچنین هواپیما برادران رایت می باشد.

 

3- موزه هنرهای متروپولیتن . نیویورک . (7 میلیون بازدیدکننده در سال)

موزه هنر متروپولیتن که جز بزرگترین موزه های آمریکا به شمار می آید و شامل مجموعه هایی ارزشمند از هنر آفریقایی، اقیانوسیه و خاورمیانه می باشد. در ضمن بخش تخصصی جالبی در آن وجود دارد که لباس های ساکنان 5 قاره جهان در آن گردآوری شده است. همچنین در این موزه نمایشگاه های هنر، معماری و همچنین ابزارهای موسیقی از کشورهای مختلف وجود دارد. اگرچه بخش هنر آمریكا جذابیت اصلی این موزه است.

 

4- موزه واتیکان . رم . (6.4 میلیون بازدیدکننده در سال)

موزه واتیکان بزرگترین موزه در جهان است که در اوایل قرن شانزدهم توسط پاپ ژولیوس دوم تاسیس شده است. این موزه شامل 1400 سالن و 50،000 شی ارزشمند می باشد که بازدید کامل آن ها، یک راهپیمایی 7 کیلومتری را می طلبد. نقطه اصلی و جذاب این موزه  کلیسای سیتین است.

 

در موزه واتیکان نیز آثاری از تمدن پارسی وجود دارد. در این موزه سه کره جهان مربوط به سال‌های 1560 تا 1800 وجود دارد که اگرچه در آنها همچون سایر نقشه‌های قرون 16 و 17، قاره آمریکا و اقیانوسیه وجود ندارند اما در هر سه کره نقشه ایران با نام پارس و معادل لاتین خلیج فارس( سینوس پرسی) وجود دارد.

 

5- موزه تیت مدرن . لندن . (5.6 میلیون بازدیدکننده در سال)

این موزه نوین در حقیقت گالری ملی هنر مدرن و بین المللی کشور انگلستان است که مجموعه های هنر بریتانیا و بین المللی از سال 1900 تا نقاشی های مدرن تر را  در خود نگه می دارد. این موزه از بزرگترین موزه های هنر مدرن و معاصر در سراسر جهان است و شامل 8 حوزه با موضوعات گوناگون هنری است. گاه نیز نمایشگاه های موقت هنرمندان معاصر در تالار توربین آن برگزار می گردد. برخی از نقاشان مهم که آثار آنها در این موزه حضور دارند عبارتند از: پابلو پیکاسو، ماتیس، دالی و ارنست.