صنایع دستی مشهد


تا به حال از خودتان پرسیده اید، زمانی که در حال بازگشت از سفرتان هستید چه سوغاتی هایی را می خواهید به همراه بیاورید؟ احتمالا بسیاری به دنبال لباس، خوراکی و اقلام مصرفی هستند که به طور معمول در همه شهر ها فروخته می شود. اما آیا هیچ وقت پیش نیامده که بخواهید ذره ای از فرهنگ مکانی که به آن سفر کرده بودید را به یادگار بخرید و یا سوغاتی دهید؟

صنایع دستی از آن اجناسی محسوب می شوند که کوله باری از تاریخ و فرهنگ را با خود به دوش می کشند. ایران پر است از شهر هایی که هر یک نفس پیشینه و فرهنگ مخصوص به خود را در روح صنایع دستی می دمند.

امروز به سراغ مشهد یکی از تاریخی ترین و پر طرفدار ترین شهر های ایران رفته ایم تا مشهور ترین صنایع دستی آن را به شما معرفی کنیم. صنایع دستی که علاوه بر جذابیت های بصری خود، می توانند به یادگاری هایی ارزشمند تبدیل شوند. با مجله هتل یار همراه باشید تا این فهرست دوست داشتنی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

صنایع دستی مشهد

 

آنچه خواهید خواند:

قالی و فرش مشهد

گلیم بافی مشهد

سنگ تراشی مشهد

پوستین دوزی مشهد

فیروزه تراشی مشهد

آینه کاری مشهد

قالی و فرش مشهد

اگر می خواهید بدانید صنعت فرش مشهد تا چه اندازه مشهور است و حضور بین المللی دارد، کافی است سری به لیست آثار معروف ترین موزه های دنیا بزنید. با توجه به حضور امام رضا (ع) و دوران صفویه این شهر توانست در حوزه صنعت فرش های دستبافت حضور چشم گیری داشته باشد.

 

فرش مشهد

 

در طول تاریخ، هنرمندان بسیاری بودند که با سفر به این شهر آثار خارق العاده ای خلق می کردند. به طور کلی تاریخ دقیقی در دست نیست ولی می توان گفت قدمت صنعت فرش در مشهد چیزی در حدود 5 قرن است. پس از مشهد استان های کاشمر، نیشابور و سبزوار بیشترین تبحر را در این حوزه دارند.

خرید سوغاتی مانند فرش دست بافت مشهد، تنها یک خرید ساده نیست. بلکه به یادگار بردن گوشه ای از تاریخ و فرهنگی است که سالهای سال قدمت دارد. محصولی ارزشمند که با هر بار تماشای آن حس و حالی بی نظیر وجودتان را فرا خواهد گرفت.

 

قالی مشهد

 

گلیم بافی مشهد

قدمت گلیم بافی در مشهد به دوران پیش از اسلام باز میگردد. تاریخچه گلیم بافی برمی گردد به زمانیکه بانوان عشایر در وقت های آزاد خود، هنر خود را به دار های گلیم بافی، نخ ها و پنبه های مرغوب هدیه می کردند.

بعد از ورود اسلام به ایران، ایده ها و الهامات تازه ای به صنعت بخشید و رنگ و روی تازه تر به خود گرفت. اکثر نقوش به کار رفته در گلیم، طرح هایی از طبیعت و حیوانات است. گلیم در دو نوع سوماک و سوزنی بافته می شود و هیچ گونه پرزی ندارد. مشهد، قوچان و شیروان پیشتازان این صنعت می باشند.

 

گلیم بافی مشهد

 

سنگ تراشی

از اصیل ترین و با ارزش ترین صنایع دستی مشهد که قدمت آن چیزی بیشتر از  14 قرن است، سنگ تراشی و هرکاره تراشی مشهد بوده که جایگاه ویژه ای دارد. دیگ ها و قابلمه های سنگی که به هرکاره شهرت دارند، سالهاست که در لیست پر طرفدارن ترین سوغات مشهد قرار دارند. هرکاره نه تنها در ایران بلکه بین اعراب حاشیه خلیج فارس نیز طرفداران بسیاری دارد.

سرپانتین ماده اصلی و سنگ مورد استفاده در این دیگ و قابلمه های سنگی است. جنس این سنگ نرم بوده و در ابتدا از کوه های کوهسنگی استخراج می شده و اکنون معادن آن در اطراف مشهد قرار دارد. ناگفته نماند که این دیگ ها نسبت به آتش مقاوم بوده و طعم لذیذی به غذا ها می بخشند.

 

سنگ تراشی

 

پوستین دوزی

اثر هنری که می تواند چشم شما را مجذوب خود کند، آنچه که در تلاش است یک یادگاری ارزشمند باشد و محصولی که قرار است در فصول سرد سال گرمای تن شما باشد.

همه این ها گوشه ای از مزیت هایی است که هنر پوستین دوزی به شما هدیه می دهد. پوستین دوز ها، پوست تازه گوسفندان را دباغی می کنند و رنگ زرد چرم مانندی به آن می زنند. با دوخت و دوز آن به وسیله سوزن محصولات بسیاری مانند دستکش، پالتو، سجاده و ... تهیه می کنند. بورس اصلی تهیه محصولات پوستین طرقبه و شاندیز است.

 

پوستین دوزی

 

فیروزه تراشی

کهن ترین سنگی که در دنیا کشف شده، فیروزه است. جلال و جبروت این سنگ، سالهاست چشم همگان را به خود خیره نگه داشته است. جالب است بدانید که نیشابور را شهر فیروزه می نامند. فیروزه تراشی کشورمان درست به اندازه سنگ های فیروزه اش زبان زد خاص و عام است.

 

فیروزه تراشی

 

آینه کاری

امکان ندارد به زیارت حرم امام رضا (ع) بروید و غرق جذابیت آینه کاری های آن نشوید. سرچشمه این زیبایی دلنواز به دوران صفوی مربوط می شود. جالب است بدانید برای اولین بار در تزئین دیوان خانه ی شاه طهماسب واقع در قزوین از هنر آینه کاری استفاده شد. آینه کاری یکی از فاکتور های اصلی معماری اسلامی به شمار می رود و در بسیاری از مقبره ها و اماکن مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آینه کاری مشهد

 

سخن آخر

آنچه خواندید تنها گوشه ای از هنر هایی بود که مشهد در اختیار همگان قرار داده است. این شهر با تکیه بر پیشینه تاریخی خود و هنرمندانی توانا موفق شده تا خود را در جایگاه یکی از هنرمند ترین شهر های ایران قرار دهد.