هنر صنایع دستی یزد را می شناسید؟


شهر یزد یک نمونه خاص از خلاقیت بشر در ایجاد و توسعه زندگی شهری در سخت ترین شرایط ممکن است. استان یزد دارای مجموعه ای ارزشمند از میراث فرهنگی ایران است که مربوط به دوره های مختلف تاریخی می باشد.

مردم یزد، برای غلبه بر موانع محیطی و جغرافیایی، باید سخت تر از میزان معمول تلاش کنند. علاوه بر این، شهروندان یزد که ذاتا صبور و خلاق هستند، سبب ایجاد نوآوری در صنایع دستی ایران شده اند. از لازمه های اصلی این نوآوری ها، دقیق بودن، داشتن ظرافت، تفکر و هوش فراوان است که توانسته اند به واسطه آن ها، هنر، فرهنگ و تمدن بی نظیری را در قلب بیابان ساخته اند.

 

فرهنگ و هنر بی نظیر شهر یزد

 

در نتیجه این ذوق و هنر فراوان مردم یزد، حتی در دوران مدرن، این صنایع دستی زنده مانده اند. از جمله ویژگی های برجسته این محصولات عبارتند از: طرح های اصیل، رنگ آمیزی نوین، خلاقیت هنری صنعتگران، عدم نیاز به سرمایه ای کلان و داشتن برخی از ویژگی های فرهنگ محلی است که دارای جایگاه برجسته در جهان هنر و اقتصاد است.

مدتی ست در بخش گردشگری هتل یار، اقدام به نگارش مجموعه مقالات پیرامون برترین هنر های ایرانی کرده ایم. پیش تر نیز پیرامون انواع فرش ایرانی صحبت کرده بودیم. در این مقاله علاوه بر معرفی تعدادی از هنر های صنایع دستی یزد، به معرفی هتل های یزد، مانند هتل داد یزد که در نوع خود بی همتا است می پردازیم.

 

هتل داد یزد، متفاوت و کم نظیر

 

حال وقت آن است که بپرسیم، هنر صنایع دستی یزد را می شناسید؟ همراه هتل یار همراه باشید...

 

1- شَعربافی

در گویش یزد، مشاغل نساجی هنوز به نام شَعربافی شناخته می شود. یکی از دلایل اصلی که شهروندان یزد به این کسب و کار علاقه مند بوده اند، کمبود آب، رکود کشاورزی و همچنین عبور جاده ابریشم از شهر یزد بوده است.

این صنعت دارای شاخه های مختلفی است اما ابزار چوبی پایه و اساس صنعت شعربافی است. این ابزارها در ابعاد مختلف طراحی و تولید می شوند، اما اصول طراحی آن شامل دو غلطک، چند پدال کوچک و بزرگ است که دارای نام  های خاصی می باشند.

 

شعربافی در یزد

 

2- ترمه

ترمه قدیمی ترین نوع از پارچه های دست ساز ایران است که برای قرن ها مشخصه تولید نساجی در استان یزد بوده است و عمدتا ترمه در یزد تولید می شود. از آنجایی که ترمه قبلا با دست بافته می شد با نام انگشت بافته نیز شناخته می شود. ترمه در زبان فارسی، نام نوعی درخت سدر می باشد.

 

ترمه عمدتا در یزد تولید می شود

 

3- دارایی بافی یزد

دارایی بافی یزد با قدمت 800 ساله اش، هنر دستی بی نظیر مردمان یزد می باشد. در این صنعت زیبا، نوعی پارچه مخصوص از جنس ابریشم با استفاده از رنگ ها طبیعی تولید می شود.

 

دستگاه های سنتی و مخصوص هنر دارایی بافی یزد

 

4- طلا سازی یزد

هنر طلا سازی و جواهر سازی دارای تاریخچه ای طولانی در یزد است که با استفاده از قالب بندی، ریخته گری فلز و برداشت موم، انواع جواهرات به شکل های مختلف ساخته می شوند. طلای یزد همیشه به خاطر ذوق و صبر سازندگان آن در طراحی و ساخت مشهور است. همچنین صداقت و وفاداری طلاسازان و طلافروشان یزدی به ارزشهای اخلاقی باعث شده که طلا یزد از جایگاه ویژه ای در بین علاقه مندان به این هنر برخوردار باشد. 

 

هنر طلا سازی یزد

 

» پیشنهاد ویژه هتل یار «

علاوه بر هنر و ذوق فراوان مردمان صمیمی یزد، میهمان نوازی، سنت و آداب و رسوم این شهر نیز، ویژه و منحصر به فرد است. حال که با هنرهای اصیل این شهر آشنا شدید و همگان نیز با آثار تاریخی این شهر فوق العاده آشنایی دارند، پیشنهاد ویژه هتل یار رزرو آنلاین یکی از هتل های یزد برای اقامتی باکیفیت است. از جمله برترین هتل های یزد می توانیم به هتل داد یزد اشاره کنیم. 

 

مجموعه باشکوه هتل داد یزد

 

هتل چهار ستاره داد بنایی تاریخی با معماری سنتی و نمایی زیبا به جا مانده از 80 سال پیش در قلب شهر و در بافت قدیمی شهر یزد است که در نزدیکی آثار تاریخی-فرهنگی نظیر آتشکده زرتشتیان و مجموعه میدان امیرچخماق قرار گرفته است. همه ویژگی های یاد شده و ده ها ویژگی دیگر، هتل داد یزد را به،  بهترین گزینه برای اقامتی کم نظیر، بدل کرده است.